מאמרים אחרונים

תגיות מומלצות

B.O.T BOT VBAC אחרי לידה אחרי ניתוח קיסרי אחרי קיסרי איכילוב אימהות איפה ללדת אפידורל אפס הפרדה אשפוז אחרי קיסרי ביות מלא בית חולים בלוגים בתי חולים גלריית קיסריות דולה דולה לקיסרי דולות הדסה החלמה מניתוח קיסרי הידבקויות היפוך עובר היפרדות בטנית הכנה ללידה הכנה ללידה קיסרית הכנה לניתוח קיסרי הכנה לקיסרי הנקה העמק הרדמה הרדמה מלאה הרדמה ספינאלית הריון הריון אחרי קיסרי התאוששות ויב"ק חדר ניתוח חוויית לידה חוות דעת חזרה הביתה טיפול בצלקת טיפולים טיפים טראומה יוגה ילד שני יעל רותם ירידת מים כאבים לאחר ניתוח קיסרי לידה טבעית לידה קיסרית לידת ואקום ליווי בלידה ליווי רגשי לניאדו לנל"ק לנלק לקראת ניתוח קיסרי מיעוט מי שפיר מלווה בניתוח קיסרי מלווה לאחר לידה קיסרית מעייני הישועה מצג עכוז ניתוח קיסרי ניתוח קיסרי אלקטיבי ניתוח קיסרי חוזר ניתוח קיסרי חירום ניתוח קיסרי טבעי ניתוח קיסרי מתוכנן ניתוח קיסרי שלישי סדנאות סיבוכים סיכונים סיכות או תפרים סיפור לידה סיפורי לידה עזרה לאחר לידה עיבוד חוויית לידה עיבוד לידה עיסוי פיזיותרפיה צלקת קיסרי אלקטיבי קיסרי חוזר קיסרי חירום קיסרי טבעי קיסרי ידידותי קיסרי יזום קיסרי מבחירה קיסרי מתוכנן קיסרי פרטי קלו קוט קרניוסקרל קרע דרגה 3 רופא פרטי שאלון חוויית לידה תינוקות תינוקייה תמונות מניתוח קיסרי תרפיה מוכוונת לידה

מדוע נוצר הפאוץ׳ בבטן אחרי קיסרי?

  1. דף הבית
  2. מאמרים
  3. לאחר ניתוח קיסרי
  4. מדוע נוצר הפאוץ׳ בבטן אחרי קיסרי?
הבטן אחרי ניתוח קיסרי

לחלק מהנשים אחרי ניתוח קיסרי מופיעה בליטה בתחתית הבטן שנשארת ולא עוברת למרות כל המאמצים לרזות ולהקפיד על פעילות גופנית. בדרך כלל מדובר בעודפי עור ושומן שלא חוזרים למצבם הקודם כפי שהיה לפני הלידה, ויוצרים מעין ״מדף״ מעל הצלקת. אם ישנן הידבקויות באזור, אז המצב יכול להיות אפילו גרוע יותר, והדבר מפריע להרבה נשים מבחינה אסתטית.

 

פעילות גופנית ותזונה נכונה יכולים להפחית את כמות השומן ולשפר את המראה, אבל לפעמים דווקא באזור הבטן, שנורא בא לנו שייראה יפה - נשארת בליטה שלא ניתן להיפטר ממנה.

חשוב להבין כי היווצרות הפאוץ׳ לא ניתנת לחיזוי מראש. יש נשים שאצלן הוא ייווצר, ואחרות שיזכו ב״פטור״ ממנו.

אם את אחרי ניתוח קיסרי ונשארת עם מזכרת בדמות פאוצ׳ בתחתית הבטן, המסמך הזה הוא בשבילך.

 

אצל חלק מהנשים, במהלך השנים הפאוצ׳ ישתטח בהדרגה, ואצל אחרות, הוא עשוי להישאר שם לתמיד.

למרבה הצער, אם עשית פעילות גופנית קבועה, משקל הגוף תקין ועברה כבר שנה או יותר מהלידה ועדיין הפאוצ מסרב להיפרד - ייתכן שהפתרון היחיד שיעזור הוא טיפול כירורגי.

 

ניתוח מתיחת בטן פותר אחת ולתמיד את בעיית עודפי העור שלא ניתן להיפטר מהם באמצעות ספורט. בניתוח הכירורג מטפל גם בבעיית השרירים הרפויים של אחרי-הריון, ובאופן כללי מותח את כל האזור למראה שטוח יותר. 

אבל מיותר לציין שרובנו ממש לא היינו רוצות עוד ניתוח!

 

גם העלויות וגם ההחלמה הפיזית והסיכונים הכרוכים בכניסה לחדר ניתוח, אלה לא בדיוק הדברים שאנחנו צריכות כרגע, אם בכלל. מה גם, שניתוח מתיחת בטן בדרך כלל נעשה רק לאחר ״סגירת הבסטה״, כלומר לאחר שסיימת להרות וללדת. אז מה עם כל השנים עד אז? אנחנו אמורות לסחוב איתנו את הפאוצ׳ עד אז לכל מקום?

בהמשך מפורטות דרכים נוספות לטיפול או צמצום הפאוצ׳ אחרי ניתוח קיסרי.

 

מה הסיבות להיווצרות הפאוצ׳?

 

אולי תופתעי לגלות, אבל לא רק הניתוח אשם בכך, אלא גם ההריון עצמו, שבו שרירי הבטן נמתחים ומוסטים לצדדים (מה שלפעמים גורם להיפרדות שרירי הבטן). לאחר ההריון השרירים חלשים יותר ורפויים. לפעמים ניתן לשפר את המצב ע״י פעילות גופנית מתאימה (בהדרכת פיזיותרפיסטית רצפת אגן או מאמנת כושר המוסמכת לעבוד עם נשים אחרי לידה, בבקשה!).

 

אז אם לסכם, אלה הן הסיבות העיקריות להיוותרות הפאוצ׳:

 

  1. רקמה צלקתית הדבוקה לשכבות שמתחתיה.
  2. שכבת שומן מתחת לעור, ש״נתלית״ מעל הצלקת ובולטת החוצה.
  3. הצטברות נוזלים (סרומה) באזור שמתחת לצלקת. הנוזלים בד״כ מתנקזים החוצה בעצמם בחודשים שלאחר הניתוח, אך אם לא, ניתן לפנות לכירורג לנקז אותם.
  4. שרירים שהופרדו, ורקמת חיבור (פאשיה) שנפגעה בניתוח. רקמת החיבור בעצם עוטפת ומחזיקה את השרירים, ואחרי שהיא נחתכת בניתוח, היא פשוט מחזיקה פחות טוב, על אף שבמהלך סגירת הבטן תופרים אותה בחזרה.

 

הוספת תגובה