מאמרים אחרונים

תגיות מומלצות

B.O.T BOT VBAC אחרי לידה אחרי ניתוח קיסרי אחרי קיסרי איכילוב אימהות איפה ללדת אפידורל אפס הפרדה אשפוז אחרי קיסרי ביות מלא בית חולים בלוגים בתי חולים גלריית קיסריות דולה דולה לקיסרי דולות הדסה החלמה מניתוח קיסרי הידבקויות היפוך עובר היפרדות בטנית הכנה ללידה הכנה ללידה קיסרית הכנה לניתוח קיסרי הכנה לקיסרי הנקה העמק הרדמה הרדמה מלאה הרדמה ספינאלית הריון הריון אחרי קיסרי התאוששות ויב"ק חדר ניתוח חוויית לידה חוות דעת חזרה הביתה טיפול בצלקת טיפולים טיפים טראומה יוגה ילד שני יעל רותם ירידת מים כאבים לאחר ניתוח קיסרי לידה טבעית לידה קיסרית לידת ואקום ליווי בלידה ליווי רגשי לניאדו לנל"ק לנלק לקראת ניתוח קיסרי מיעוט מי שפיר מלווה בניתוח קיסרי מלווה לאחר לידה קיסרית מעייני הישועה מצג עכוז ניתוח קיסרי ניתוח קיסרי אלקטיבי ניתוח קיסרי חוזר ניתוח קיסרי חירום ניתוח קיסרי טבעי ניתוח קיסרי מתוכנן ניתוח קיסרי שלישי סדנאות סיבוכים סיכונים סיכות או תפרים סיפור לידה סיפורי לידה עזרה לאחר לידה עיבוד חוויית לידה עיבוד לידה עיסוי פיזיותרפיה צלקת קיסרי אלקטיבי קיסרי חוזר קיסרי חירום קיסרי טבעי קיסרי ידידותי קיסרי יזום קיסרי מבחירה קיסרי מתוכנן קיסרי פרטי קלו קוט קרניוסקרל קרע דרגה 3 רופא פרטי שאלון חוויית לידה תינוקות תינוקייה תמונות מניתוח קיסרי תרפיה מוכוונת לידה

תופעות אחרי ניתוח קיסרי - החלמה מקיסרי

 1. דף הבית
 2. מאמרים
 3. לאחר ניתוח קיסרי
 4. תופעות אחרי ניתוח קיסרי - החלמה מקיסרי

אלו תופעות הן נורמליות להחלמה אחרי ניתוח קיסרי ומה מצריך התייחסות מיוחדת?

למה לצפות אחרי ניתוח קיסרי

בספרים העוסקים בהריון ולידה, הפרק על ניתוח קיסרי הוא בדרך כלל קצר יחסית, ומכיל בעיקר תיאור של מהלך הניתוח, כמו גם סיבות שעשויות להוביל ללידה קיסרית. די קשה למצוא מקור אחד המקיף אינפורמציה מספקת בנוגע למצב היולדת אחרי הניתוח, למה עליה לצפות בשעות ובימים שלאחרי הלידה, מה נורמלי ומה מצריך טיפול רפואי.

נשים שעברו ניתוח קיסרי מספרות על תופעות פיזיות ורגשיות שונות החוזרות שוב ושוב אצל רבות מאיתנו, חלקן קשורות ישירות ללידה הקיסרית, בעוד שאחרות קיימות גם אצל יולדות שילדו בלידה נרתיקית. סיכמנו כאן תחושות רגשיות, גופניות וקשיי התמודדות שונים שעשויים להיות מנת חלקן של יולדות קיסריות בעתיד, מתוך אמונה כי המידע הוא כוח והוא יכול לסייע מאוד, או לפחות להקטין את אלמנט ההפתעה.

ההתאוששות מהניתוח

מיד לאחר הניתוח מועברת היולדת אל חדר ההתאוששות, שם היא שוהה כשעתיים-שלוש עד שפגה ההרדמה. בשלב זה לא תחושי עדיין כאבים, כיוון שאת תחת השפעת משככי כאבים חזקים למדי. התחושה הכללית בשלב ההתאוששות יכולה להיות טובה למדי (ייתכן ותופיע אף תחושת אופוריה כמו לאחר לידה רגילה, בגלל השפעת ההורמונים), אך לעיתים עלולות להופיע תופעות כמו:

 • רעידות - עלול להופיע רעד בגפיים או בכל הגוף, המרגיש קצת כמו צמרמורת חזקה.
 • בחילה - אם במהלך הניתוח או אחריו תרגישי בחילה חזקה, דווחי על כך למרדים. יש סיכוי טוב שתקבלי פראמין היישר אל הווריד, וזה כמובן עוזר מאוד.
 • צמרמורות, קור וחום.
 • גרד - אחת מתופעות הלוואי של ההרדמה היא תחושת גרד בכל הגוף.
 • כאבים - בשלב ההתאוששות ההרדמה מתחילה להתפוגג, ואם לא קיבלת משכך כאבים חזק, ייתכן שכבר תתחילי לחוש את החתך בבטן. אל תחכי לכאבים החזקים! בקשי מהאחיות לתת לך משככי כאבים.

ימי האשפוז

 • כאבים בצלקת - כל הפעלה של שרירי הבטן כרוכה בכאב. קשה במיוחד לקום מהמיטה וללכת יותר מכמה צעדים, אך כמו שיאמרו לך הקיסריות שילדו לפנייך - כל יום מרגישים קצת יותר טוב.
 • עצירות - לאחר ניתוח קיסרי ייקח כמה ימים עד שהמעיים יחזרו לפעילות רגילה. אם לא תהיה יציאה עד יום השחרור מבית החולים, ייתכן שיציעו לך תרופה משלשלת. למרות אי הנעימות, לא כדאי לסרב, לאחר מכן תרגישי הקלה.
 • כאבי גב - החולשה של שרירי הבטן מביאה לעיתים קרובות לעודף מעמסה על הגב וכתוצאה מכך לכאבי גב. עיסוי מבן הזוג או מקלחת חמה עשויים להקל מאוד על אי הנוחות.
 • התכווצויות של הרחם - מורגשות בעיקר בזמן הנקה ועשויות להכאיב מאוד, לפעמים ממש כמו צירי לידה. ניתן לבקש משככי כאבים כמו אקמול או אופטלגין, ולקחת כחצי שעה לפני ההנקה.
 • בייבי בלוז - תחושת דכדוך קלה מלווה בפרצי בכי היא תופעה מוכרת ושכיחה אחרי לידה. ודאי שתהיה לך כתף לבכות עליה. במקרה של דכדוך עמוק יותר שלא עובר לאחר כמה ימים, מומלץ לפנות לרופא המטפל או לטיפת חלב לבדיקה וייעוץ.

החזרה הביתה לאחר ניתוח קיסרי

 • דימום מהנרתיק - אחרי ניתוח קיסרי יופיע דימום כמו בלידה רגילה והוא עשוי להימשך כמה שבועות.
 • שכיבה על הבטן - ייתכן שבשבועות הראשונים לאחר הניתוח לא תרגישי מוכנה לחזור לישון על הבטן. אם את מעדיפה לישון על גבך, מומלץ לשים כרית מתחת לברכיים, זה עוזר נגד כאבי גב וגם מקל על תחושת "מתיחה" באזור הצלקת.
 • טיפול בצלקת - מלבד שמירה על היגיינה לא צריך לעשות שום דבר מיוחד, בהנחה שאין מוגלה או אדמומיות באזור הצלקת.  שימוש בתכשירים כגון אלופירסט עשוי להקל על תחושת גרד. בנוסף, ישנן מיילדות ותומכות לידה המציעות לבצע מעיין עיסוי מסביב לצלקת, שאמור לעזור לאיחוי טוב יותר של הפצע.
 • ייתכן שתרגישי שהבטן משתפלת יותר מהצפוי, ושהאזור סביב הצלקת רגיש למגע של הבגדים. אפשר להיעזר בתחתונים מיוחדים בשם c-panty המיועדים לתקופה של אחרי ניתוח קיסרי, ועוזרים בשמירה על הצלקת והאזור.
 • חוסר תחושה  - עקב ההרדמה, תיתכן תופעה של חוסר תחושה בחלקים שונים בפלג הגוף התחתון. ברוב המקרים תחזור התחושה לאחר תקופת-מה, אך עם זאת מומלץ לדווח על כך לרופא המרדים או לגניקולוג שלך. 
  חוסר תחושה בעור באזור שסביב הצלקת עשוי להישאר לתמיד, כיוון שבעת חיתוך הבטן עשויים להיפגע עצבים העוברים באזור.
 • הליכה כפופה - בשלב זה עדיין צפויים כאבים, ונשים רבות מזהות שהן הולכות כפופות מעט, כאסטרטגיה למניעת תחושת מתיחה באזור הצלקת. זה עלול לגרום לכאבי גב.
 • עצירות וטחורים - גם אם לא לחצת את התינוק החוצה, טחורים עשויים להופיע אחרי הניתוח כתוצאה מהעצירות והמאמץ להטיל צואה, וכמו כן בעקבות משקל ההריון שהיה מונח חודשים ארוכים על רצפת האגן שלך. אם התופעה מתמשכת, כדאי מאוד לפנות לבדיקה אצל פיזיותרפיסטית של רצפת האגן.
 • חוסר תאבון - קשור לעיתים לתרופות שקיבלת או עדיין מקבלת, ובאופן כללי לכך שהגוף נמצא בתהליך החלמה. לפעמים מייחסים חוסר תאבון גם למצב רגשי. במיוחד אם את מניקה, חשוב מאוד שתאכלי ותשתי בכמות מספקת. אם חוסר התאבון נמשך יותר מיומיים שלושה מיום הניתוח, רצוי להתייעץ עם הרופא שלך.
 • צמרמורות - אחרי ניתוח, בדומה לזמן מחלת-חום, יכולות להופיע צמרמורות ומעברים מפתיעים בין "קר לי" ל "חם לי". מומלץ לעקוב אחר חום הגוף בהתאם להנחיות השחרור מבית החולים. בד"כ ההמלצה היא לפנות לבדיקת רופא אם החום עולה מעל 38 מעלות.

אחד הטיפולים היעילים ביותר לשיקום אחרי ניתוחים הוא טיפול קרניוסקרל, שנעשה במגע עדין ודרכו הקשבה עמוקה לגוף. בניתוח קיסרי הטיפול חשוב עוד יותר מאשר בלידה רגילה, מאחר והוא ניתוח בטן גדול. הטיפול עוזר לארגן מחדש את המעיים שעברו שינוי גדול בגלל הניתוח, ובנוסף מקל גם על תופעות שקורות מדי פעם, כמו הופעת רצועה של חוסר תחושה סביב המותניים, כאבים בגב התחתון או כאבי ראש שמופיעים אם היתה דליפה של נוזל המוח והשדרה בגלל האפידורל.

הטווח הארוך לאחר לידה קיסרית

 • הצלקת - אמנם היא לא כל כך יפה, אבל עם חלוף הזמן היא תהיה פחות מורגשת וגם פחות נראית לעין.
 • שרירי הבטן - לאחר תקופת משכב הלידה (6 שבועות) ניתן לחזור לאט לפעילות גופנית (באישור רופא). עבודה הדרגתית על חיזוק השרירים תביא לכך שהם יחזרו לאט למצבם כפי שהיה לפני ההריון. מתחילים עם תרגילים קלים למדי ולא ישר עם מאה כפיפות בטן ליום. לאחר כחודשיים מומלץ מאוד לפנות לבדיקה של פיזיותרפיסטית רצפת אגן, הכוללת בדיקה של מצב שרירי רצפת האגן ושרירי הבטן. בבדיקה כזאת ניתן לאבחן היפרדות שרירי הבטן, מצב די שכיח לאחר לידה, ולאחר קיסרי בפרט.
 • הריון נוסף - רוב הרופאים ממליצים לא להיכנס להריון בשנה הראשונה לאחר הניתוח, אולם כבר נרשמו לא מעט מקרים של נשים שהרו שוב לאחר כמה חודשים, וילדו תינוקות בריאים.
 • התינוק - מחקרים מראים כי תינוקות שנולדו בקיסרי חווים את הלידה בתורה אחרת שיכול להשפיע על המזג שלהם בתור תינוקות, על ההתפתחות שלהם ועל ההסתגלות שלהם לעולם. טיפול קרניוסקרל חשוב לכל תינוק אחרי לידה, ועוד יותר לתינוק שנולד בניתוח קיסרי. תינוקות שנולדו בניתוח קיסרי יזום יכולים לפעמים להגיב פחות, או להיות תינוקות נצמדים. הניתוח גורם לשינוי לחץ פתאומי במעבר מהרחם אל העולם החיצוני, דבר שיכול ליצור שוק אצל התינוק ובעקבותיו התכווצות ברקמות הגוף. מסיבה זו הרבה פעמים הראש של תינוקות שנולדו בקיסרי קשה למגע ובעל תנועה פחותה משל תינוק שנולד בלידה וגינאלית.
  בניתוח קיסרי חירום, התינוק עלול לחוות גם טראומה שקשורה לסיבוך שהביא לניתוח. במקרים בהם התינוק היה תקוע במעמקי האגן של האם, יכול להיות שיהיה לא קל לחלץ אותו משם, והרופא יאלץ למשוך אותו בכוח כדי להוציא אותו.
  הבשורה הטובה היא שבעזרת טיפולי קרניוסקרל לתינוקות אפשר ברכות ובעדינות לשחרר את דפוסי המתח, וכך לעזור לתינוק ולהקל עליו, ולאפשר לו נחיתה רכה בעולם גם אחרי ניתוח קיסרי.  

עומדת לעבור לידה קיסרית? הצטיידי מראש בתכשירים המומלצים לטיפול בצלקת. לרכישה לחצי כאן.

 

הוספת תגובה

נפיחות

11/07/2022 21:26
קארין
היי אמי לאחר שלושה וחצי חודשים לאחר קיסרי ועוד סובלת מנפיחות ובצקות בעיקר בכפות רגליים

שאלה לאחר ניתוח

20/11/2021 22:55
מרינה
שלום. אני 5 ימים אחרי ניתוח קסרי חירום. היה קשה להוציא תחנוק בחתך רגיל אז עשו חתך בצורה t עם זה אומר משהו. הכאב באזור צלקת קצת השתפר מה שכן החמיר זה כאב חד אז באזור מפסאות במיוחד שמאל. בתנוחה מסויימת מקבלת כאב עד לצרכות. מה זה יכול להיות?לפני 15 שנה היה לי ניתוח בקע מפסעתי אז אולי בניתוח קיסרי פגעו לי באזור. אשמח להבין .תודה

אזור רדום

18/12/2020 21:44
שני
אני חודש אחרי ניתוח קיסרי חירום.
האסור שמעל החתך נפוח ורדום, אין לי שום הרגשה באזור הזה. האם תקין?

כאב בטן

16/11/2020 23:28
דליה
ענת אני אותו דבר כאבים בבטן תחתונה יותר וזה בא לי רקבלילות לפני שינה עד הבוקר .כאב כזה לא נעים. נבדקתי אצל גיניקולוגית הכל היה פיקס אז אמרו לי אולי משהו בשתן עשיתי ויצא טוב . נוגע לי שהבעייה אצלי הייתה בדרכי שתן בצינורות . עוד שבוע יש ליבדיקה ואדע מה זה בדיוק

קייסרי

16/11/2020 23:23
דליה
היי מירי .זה לא נכון הינה דוגמה אני . עשיתי ivf . הריון בר סיכון גם . הכל הלך חלק . וילדתי בניתוח קייסרי והבת שלי יצאה בריאה לחחוטין יפה בובה בריאה .ועכשיו היא בת 9 חודש . קופצת רוקדת כבר הוציאה 6 שיניים .כל כך אנרגטית . ובהריון הכל היה בה מושלם כל בדיקה הייתה מצויינת. ההריון הבא שלי גם קייסרי

שאלה

02/02/2020 8:39
תהילה כהן גיינץ
עברתי קיסרי חירום לפני כמעט 3 חודשים. הכאבים עברו אחרי חודש וחצי. אתמול התחילה לגרד לי הצלקת ובהמשך היום צד ימין של הצלקת והרחם התחיל לכאוב שוב. האם זה תקין שחוזרים כאבים שעברו כבר?

כאבים חצי שנה אחרי

23/09/2018 0:10
ענת שנור
שלום
אני לאחר שני ניתוחים קיסריים.
אשמח לברר עם איזה רופא עליי להתייעץ ולהיבדק בנוגע לכאבים שאני עדיין חווה באיזור הניתוח, חצי שנה לאחר הלידה.
אני מעוניינת ללכת לרופא פרטי שיבדוק אותי ברצינות.
האם מדובר ברופא נשים או ברופא אחר שמתמחה בעניין הצטלקויות ואיחוי הרקמות הפנימיות.
תודה

ניתוח קיסרי

29/08/2018 18:55
נוגה
לא הורדתי את הסיכות עברו ארבעה ימים נוספים מאז שהייתי צריכה להוריד מה זה יכול לעשות?

הי עינב

19/09/2017 16:16
יעל רותם
כדאי לבדוק את עניין הכאבים אצל הרופא שלך. הוא יידע להחליט אם יש צורך להפנות לבית חולים (לפי מה שכתבת, נשמע בסה"כ שאין פה בעיה חמורה, אבל בכל זאת כדאי לבדוק ולא לזלזל).
יעל רותם, מנהלת האתר

החלמה לאחר ניתוח קיסרי חירום

19/09/2017 16:06
עינב
לפני כחודש עברתי קיסרי חירום, כל הלידה התפתחה רגיל ובסוף היו האטות בדופק ונאלצנו לנתח.
יש לציין שאני מניקה הנקה מלאה... אבל כל הזמן אני מרגישה את התפרים הפנימיים בעיקר בצד שמאל ומעין שריפה באיזור התפרים,אין לי שום תסמינים מיוחדים מעבר לכאב.
השאלה שלי האם זה נחשב תקין? והאם יכול להיות שעדיין יש לי התכווצויות רחם?
או שעלי ללכת לבדוק את זה במיון?
תודה.

הי זהורית

04/04/2017 8:34
יעל רותם
הפרשות מהצלקת לא אמורות להתחיל בשלב הזה. ממליצה לך לגשת להיבדק אצל הרופא שלך כדי לשלול זיהום בצלקת.
יעל רותם, מנהלת האתר

הפרשה צהובה

04/04/2017 6:18
זהורית
היי אני שלושה שבועות אחרי ניתוח קיסרי 3 וכבר כמה ימים שיש לי הפרשה דמית וגם נוזל צהוב, הייתכן שמשהו השתבש?

האם יש בעיה עם IVF לאחר ניתוח קיסרי ?

09/08/2016 17:40
מירל
רופא אחד אמרלי שיש קצת בעיהלהיכנס להריון עם IVF לאחר ניתוח קיסרי , האם זה נכון ?
האם הסיכויים שווים?

תודה!

כאב בעת מתן צואה

14/06/2016 23:39
מיכל כהן
שלום אני שבוע אחרי קיסרי שני , כל הליכה לשירותים מלווה בכאב עז . היציאות הינן סדירות אך הכאב הינו בלתי נסבל. אינני זוכרת שכך היה בניתוח ראשון שלי . האם זה נורמאלי ? היו לי הדבקויות אך לא במעיים

דימום

04/04/2016 17:46
יהודית נקש
היי אני ארבעה חודשים אחרי ניתוח ,השבוע הייתי בשיעור וממש מעט זמן אחרי ועד היום יש לי הפרשה דמית וגם נוזל צהוב, הייתכן שמהמאמץ משהו השתבש?

ניתוח קיסרי

26/01/2016 19:32
כהן שרון
נוצר לי גוש ממש צמוד לתפר של הניתוח כואב ממש כמו דקירות קיבלתי אנטיביוטיקה אוגמנטין 875 עכשיו היום ה3 ועדיין אין שיפור. אשמח לקבל תשובה מה זה יכול להיות???

כאבי גם

30/12/2015 12:38
אירה מגרבי
עברתי ניתוח קיסרי לךני 3 חודשיים וסובלת מכאבי גם חזקים האם זה נורמאלי ומה הטיפול לזה

טיפולי קרניוסקרל

09/12/2015 21:34
הדסיה זיו שחם
שלום אורית

ראיתי את השאלות שלך כאן.
חשוב לי לדייק כשאני עונה ויהיה לי קל יותר לענות על שאלות ספציפיות.
מאד מוזמנת לשאול.
ודרך אגב, האם נכנסת לאתר שלי?
יש שם עוד מידע.
באהבה
הדסיה
מטפלת בקרניוסקרל

טיפולי קרניוסקרל

07/12/2015 12:11
אורית
מעוניינת לשמוע על הטיפול בתינוק טיפול קרניוסקרל עקב לידה קיסרית יזומה אך בשבוע 40.6
מעוניינת לשמוע איך לחזור לעצמי בתור ספורטאית .
בברכה
תודה
אורית

מחזור

21/07/2015 18:28
קיסרי
מישהי יודעת עמה זמן לאחר קיסרי מקבחים את הוסת טני לא מניקה ולא הנקתי כלל אני כבר שבעה שבועות לאחר ניתוח

הפרשה לבנה

04/06/2015 20:19
מרי
הפרשה לבנה אחרי ניתוח קיסרי זה בסדר?

י נ ע ע ע ע כ ה

18/12/2014 13:46
100חןסבי
עלחהכ גמחע כינ כנן כין יםעחיכ עיכיבב נ ב ה ה ה כ ע ע ה ע כ ע

חדשה

03/09/2014 10:52
הילה
כל חיי היה לי לחץ דם נמוך ילדתי ביום א בערב בקיסרי יש לי כשבוע לחץ דם גבוה. 152/100 ומשחררים אותי הביתה אשמח לשמוע אם נורמלי אם מוכר למישהו האם משהו שנתקלים בו?

ניתוח קיסרי

25/05/2014 17:47
מירב
לפני שבוע וחצי ילדתי בניתןח קיסרי זה ניתוח 5 והיום גילתי שיורד לי מין נוזלים בצבע פיפי במקום של הצלקת מה זה יכול להיות? ואם זה מסוכן? תודה רבה מירב

ניתוח קיסרי

25/05/2014 17:47
מירב
לפני שבוע וחצי ילדתי בניתןח קיסרי זה ניתוח 5 והיום גילתי שיורד לי מין נוזלים בצבע פיפי במקום של הצלקת מה זה יכול להיות? ואם זה מסוכן? תודה רבה מירב

בטן הריונית

27/03/2014 20:13
מירי
בתי כבר 5 שבועות לאחר לידה בניתוח קיסרי והבטן לא ירדה לה,יש לציין שהיא כמו בחודש 4 ,זה מתסכל אותה והיא חוששת שלא תחזור לבטן השטוחה שהיתה לה,האם זה ירד אם בכלל? ומה צריך לעשות לגביי זה?

אני כבר חודשים לאחרי הלידה.אני מנקה ויש לי דימומים 3שבועות מה עושים האם רצוי לפנות לרופא נשים?

(ל"ת)
25/03/2014 12:28
זהבית אלמו

זרמים

08/10/2013 12:34
שירן
שלום
ביתי ילדה אתמול בניתוח קסרי והיום מרגישה זרמים באזור החזהת, אמרו שזה בגלל האויר שחדר, אפשר עוד הסבר

שאלות רפואיות

03/02/2013 10:54
יעל רותם
נשים יקרות,
את השאלות הרפואיות שכתבתן כאן, אנא כתבו בפורום. שם ישנו רופא ד"ר קרייזר, אשר עונה באופן קבוע.
תודה,
יעל
מנהלת האתר

כאבים בעת מתן צואה ודימומים

31/01/2013 9:46
ירדן
במקרים רבים של ניתוחים יש מה שניקרא "הדבקויות" במהלך הניתוח. יש להמשיך ולעקוב לגבי כאבים עזים בעת מתן צואה ו/או דימומים. אשמח אם הייתם מפרטים קצת יותר לגבי זה. מה עושים אם יש דימומים וכאבים עזים שמופיעים גם שבוע ויותר לאחר הניתוח ? האם רצוי לפנות לרופא נשים / גסטרו / מוקד נשים ?

הצלקת

22/12/2011 14:24
שרונה
לאחר כמה זמן ניתן לעשות טיפולי לייזר במפשעה להשרת שיער?