מאמרים אחרונים

תגיות מומלצות

B.O.T BOT VBAC אחרי לידה אחרי ניתוח קיסרי אחרי קיסרי איכילוב אימהות איפה ללדת אפידורל אפס הפרדה אשפוז אחרי קיסרי ביות מלא בית חולים בלוגים בתי חולים גלריית קיסריות דולה דולה לקיסרי דולות הדסה החלמה מניתוח קיסרי הידבקויות היפוך עובר היפרדות בטנית הכנה ללידה הכנה ללידה קיסרית הכנה לניתוח קיסרי הכנה לקיסרי הנקה העמק הרדמה הרדמה מלאה הרדמה ספינאלית הריון הריון אחרי קיסרי התאוששות ויב"ק חדר ניתוח חוויית לידה חוות דעת חזרה הביתה טיפול בצלקת טיפולים טיפים טראומה יוגה ילד שני יעל רותם ירידת מים כאבים לאחר ניתוח קיסרי לידה טבעית לידה קיסרית לידת ואקום ליווי בלידה ליווי רגשי לניאדו לנל"ק לנלק לקראת ניתוח קיסרי מיעוט מי שפיר מלווה בניתוח קיסרי מלווה לאחר לידה קיסרית מעייני הישועה מצג עכוז ניתוח קיסרי ניתוח קיסרי אלקטיבי ניתוח קיסרי חוזר ניתוח קיסרי חירום ניתוח קיסרי טבעי ניתוח קיסרי מתוכנן ניתוח קיסרי שלישי סדנאות סיבוכים סיכונים סיכות או תפרים סיפור לידה סיפורי לידה עזרה לאחר לידה עיבוד חוויית לידה עיבוד לידה עיסוי פיזיותרפיה צלקת קיסרי אלקטיבי קיסרי חוזר קיסרי חירום קיסרי טבעי קיסרי ידידותי קיסרי יזום קיסרי מבחירה קיסרי מתוכנן קיסרי פרטי קלו קוט קרניוסקרל קרע דרגה 3 רופא פרטי שאלון חוויית לידה תינוקות תינוקייה תמונות מניתוח קיסרי תרפיה מוכוונת לידה

קרניוסקרל ליולדות בניתוח קיסרי

 1. דף הבית
 2. מאמרים
 3. טיפולים לפני ואחרי לידה
 4. קרניוסקרל ליולדות בניתוח קיסרי
קרניוסקרל ליולדות בניתוח קיסרי תמונה 1

לניתוח יש השלכות רבות על מצב הבריאות של האם ושל היילוד, חלקן מוכרות יותר ומטופלות וחלקן פחות כפי שיפורט בהמשך.
התאוששות איטית מהניתוח תקשה עליך את הטיפול והחיבור הרגשי ליילוד. צלקת פנימית וחיצונית עלולות לגרום לכאב ובעיות בעתיד.
גם הקיסר שנולד, עלול לסבול מקשיים שונים בעקבות הניתוח.

לשניכם ניתן לעזור עם טיפולי קרניוסקרל במהלך ההריון, לקראת הניתוח ולאחריו.

טיפול קרניוסקרל לפני ניתוח עוזר להתאוששות מהירה יותר!

שחרור המתח המצטבר לפני ניתוח עוזר להתאוששות ולהחלמה מהירה יותר. במחקרים שנעשו על התאוששות מניתוחים, ראו שככל שהמנותח היה רגוע יותר לפני ההרדמה, כך ההתעוררות וההתאוששות, היו קלות יותר. ההסבר טמון בחלקו הגדול בפיזיולוגיה של מערכת העצבים האוטונומית: ככל שמערכת העצבים האוטונומית תהיה רגועה יותר לפני הרדמה וניתוח, כך היא תהיה רגועה (ופנויה יותר להתאושש) לאחריו. בהרדמה הנעשית כאשר המנותחת מתוחה, כועסת ו/או פוחדת, המערכת העצבית נשארת טעונה ואינה יכולה לפרוק את המתח.
במהלך הניתוח לא ניתן לשחרר את המתח ולאחר מכן, עם ההתעוררות, המתח יוחרף בגלל חוסר היכולת להביע אותו.

***חשבי על עצמך, מה קורה לך כאשר את כועסת על משהו ואינך יכולה לבטא את הכעס, או חושבת שאסור לך לבטא אותו? הכעס נשאר בגוף, מלווה אותך כל היום ולעיתים מתפרץ במקומות ונושאים שלרוב אינם מפריעים לך כלל!***

הכנה עצמית לפני ניתוח

 1. כאשר את יודעת מה צפוי לך, תוכלי להתכונן טוב יותר. בקשי הסבר על מהלך הניתוח, איך להתכונן אליו ומה יהיה אחרי הניתוח. בקשי לראות את חדר ההתאוששות ועמדי על כך שמישהו קרוב אליך יוכל להיכנס ביחד איתך ויוכל לתמוך לאורך כל התהליך.
 2. הסבירי לעוברך על כל התהליך. (כן, הוא מרגיש ומבין). כאשר תוכלי להסביר לו על מהלך הלידה ואת הסיבה לניתוח, כך למעשה כל מהלך הניתוח יהיה יותר ברור ובהיר עבורך. במידה ותחושי מתח כאשר את משתפת ומכינה גם אותו, זוהי ההזדמנות שלך לבקש ולקבל עזרה דרך טיפול קרניוסקרל בו נשלב שיחה ומגע לאיזון ושחרור המתח. ככל שתהיי רגועה לפני הניתוח, כך התאוששות תהיה קלה ומהירה יותר.

אחרי הניתוח

טיפולי קרניוסקרל לשיקום והתאוששות לאחר ניתוח

 ניתוח קיסרי גורם לעומס רב על הגוף. אמנם הוא נעשה כדי לשמור ככל האפשר על בריאות האם והתינוק, אך יש לו השלכות והשפעות על המצב הפיזי והנפשי:

 • לידה המתפתחת באופן טבעי מושפעת מהפרשת הורמונים, ביניהם האוקסיטוצין, הורמון בעל תפקיד חשוב ביצירת הקשר הרגשי עם התינוק שנולד ובייצור חלב אם. בניתוח מתוכנן, תתעכב תגובת המנגנון ההורמונלי ויתכנו קשיים בחיבור הרגשי ובייצור החלב.
 • החתך העמוק גורם למתח רב ברקמות, כאבים וכשההחלמה לא טובה- נותרים כאבים והדבקויות המשפיעים לאורך זמן לא רק מקומית באזור החתך, אלא על כל הגוף.
 • ההרדמה עצמה - נעשית ע"י הזרקת חומר אלחוש. הזריקה החודרת את הקרום האפידוראלי הנמצא סביב חוט השדרה יוצרת מתח רב באזור. יתכנו כאבי גב וכאבי ראש קשים מאוד במשך מספר ימים עד כשבועיים מהניתוח.

כיצד עוזרים טיפולי הקרניוסקרל?

במערכת הקרניוסקרלית (קרומי המוח, מערכת עצבים מרכזית, נוזל המוח, עצמות הגולגולת סקרום ואגן) יש תנודה החשובה לבריאות.

בעקבות הניתוח, נוצרה פגיעה נרחבת ברקמות וכתוצאה מכך נפגעת תנודת המערכת הקרניוסקרלית. הפגיעה מאיטה את תהליך הריפוי הטבעי ולפעמים יש השלכות לטווח ארוך בכאבים שונים ובמתח.
מערכת העצבים שעברה זעזוע, מתקשה לפעמים להשתקם. הקושי עשוי להתבטא בכאבים, קשיי שינה, מצבי רוח, בעיות עיכול ועוד.

בטיפול קרניוסקרל, אפשר לחוש היכן יש מתח וכיצד לשחררו. במקרים רבים ההקלה מיידית.
הטיפול מחזיר את הגמישות לכל המערכת הקרניוסקרלית, לרקמות הגוף ומחזיר את מערכות הגוף ואת כוח הריפוי הטבעי לפעולה.

טיפול הקרניוסקרל:

 • משפר את גמישות ותנועת קרומי המוח ובכך מסייע בשחרור בכאבי הגב ובראש שנוצרו עקב מתח בקרומים כתוצאה מההרדמה.
 • משפר את האיזון ההורמונאלי, ובכך תומך הן בהפרשת האוקסיטוצין עבור ייצור חלב אם, והן במצבי רוח ודכדוך שלאחר לידה.
 • עוזר לשחרור המתח ברקמות - באזור החתך והתפירה הרקמות מאבדות חלק מגמישותן. לעיתים יש הדבקויות אותן תחושי ככאבים. אצל חלק מהנשים הכאב יהיה קבוע ואצל אחרות רק בתנועות מסוימות. הטיפול מביא להקלה בכאב, ריפוי מהיר לחתך (איחוי מהיר לצלקת), הפחתת התדבקויות דרך השחרור מתח מכל הרקמות.
 • שיפור מטבוליזם העוזר לבצקות.

הפן הרגשי

חלק מהיולדות בקיסרי, בפרט אם היה פתאומי בגלל מצב חרום, חשות קושי להתחבר לתינוק. יכולים לעלות רגשות כפחד, כעס, תסכול, ירידה בביטחון עצמי, אשמה ועוד.
רגשות ותחושות אלו, אם לא יטופלו, יגרמו להצטברות מתח ויפגעו באיכות החיים.

לפעמים יש הדחקה, הכחשה או חוסר מודעות לרגשות אלו, שלא מטופלים עקב ההתמקדות בטיפול בתינוק שנולד. גם לחץ מהסביבה עם אמירות "לא משנה מה היה, תראי מה קיבלת" - אמירה העושה דה-לגיטימציה לרגשות, גורמת לנשים רבות לחוש שאסור להן להביע רגשות "שליליים".

אני ממליצה לכל יולדת לעבור טיפול לעיבוד מהלך הלידה והרגשות שנותרו אחריו. טיפול שיתרום ליחסיך עם עצמך ועם תינוקך.
בוודאי שאם את חשה שלא חזרת לעצמך, את סובלת מכאבים, מצבי רוח, מתח וחרדה, כדאי לגשת לטיפול.
טיפול קרניוסקרל, הינו עדין ביותר, ומתאים לטיפול גם לאחר ניתוח. הטיפול יכול לעזור בשחרור המתח שנותר וחזרה מהירה יותר לאיזון ולבריאות.

לילך סבט
מטפלת ומורה לקרניוסקרל, מוסמכת הארגון הקנדי CSPAM 
בעלת ניסיון בטיפול בתינוקות,ילדים ומבוגרים
טל: 054-7915-946

 

מאמרים נוספים שלך לילך:
 

קרניוסקרל ליילוד לאחר ניתוח קיסרי.

אודות לילך סבט.

הוספת תגובה

הי אורית

13/06/2018 8:42
יעל רותם
אין ברשותנו פרטים ליצירת קשר עמך. בבקשה צרי קשר עם לילך בטלפון 054-7915-946.
בהצלחה!
יעל, מנהלת האתר

אחרי קיסרי

13/06/2018 2:22
אורית עדקי
הי, רוצה לדעת אם את מטפלת בירושלים
אשמח ליצירת רשר איתי.

הלידה שלי היתה ב 12.6 אחהצ.

תודה,
אורית עדקי