מאמרים אחרונים

תגיות מומלצות

B.O.T BOT VBAC אחרי לידה אחרי ניתוח קיסרי אחרי קיסרי איכילוב אימהות איפה ללדת אפידורל אפס הפרדה אשפוז אחרי קיסרי ביות מלא בית חולים בלוגים בתי חולים גלריית קיסריות דולה דולה לקיסרי דולות הדסה החלמה מניתוח קיסרי הידבקויות היפוך עובר היפרדות בטנית הכנה ללידה הכנה ללידה קיסרית הכנה לניתוח קיסרי הכנה לקיסרי הנקה העמק הרדמה הרדמה מלאה הרדמה ספינאלית הריון הריון אחרי קיסרי התאוששות ויב"ק חדר ניתוח חוויית לידה חוות דעת חזרה הביתה טיפול בצלקת טיפולים טיפים טראומה יוגה ילד שני יעל רותם ירידת מים כאבים לאחר ניתוח קיסרי לידה טבעית לידה קיסרית לידת ואקום ליווי בלידה ליווי רגשי לניאדו לנל"ק לנלק לקראת ניתוח קיסרי מיעוט מי שפיר מלווה בניתוח קיסרי מלווה לאחר לידה קיסרית מעייני הישועה מצג עכוז ניתוח קיסרי ניתוח קיסרי אלקטיבי ניתוח קיסרי חוזר ניתוח קיסרי חירום ניתוח קיסרי טבעי ניתוח קיסרי מתוכנן ניתוח קיסרי שלישי סדנאות סיבוכים סיכונים סיכות או תפרים סיפור לידה סיפורי לידה עזרה לאחר לידה עיבוד חוויית לידה עיבוד לידה עיסוי פיזיותרפיה צלקת קיסרי אלקטיבי קיסרי חוזר קיסרי חירום קיסרי טבעי קיסרי ידידותי קיסרי יזום קיסרי מבחירה קיסרי מתוכנן קיסרי פרטי קלו קוט קרניוסקרל קרע דרגה 3 רופא פרטי שאלון חוויית לידה תינוקות תינוקייה תמונות מניתוח קיסרי תרפיה מוכוונת לידה

לידה נרתיקית אחרי ניתוח קיסרי

  1. דף הבית
  2. מאמרים
  3. לנל"ק VBAC
  4. לידה נרתיקית אחרי ניתוח קיסרי
בהריון לקראת VBAC

ילדת בניתוח קיסרי בלידה הקודמת? יש לך בבית תינוק מקסים שאת כל כך אוהבת, אבל משהו שם חסר...

בלידה הבאה את רוצה ללדת אחרת. את רוצה ללדת בלידה רגילה, לידה נרתיקית, לידה וגינלית – לנל"ק או ויב"ק.

את מדברת עם אנשים סביבך והם לא מבינים מה את רוצה. כולם אומרים לך: "מה שחשוב זה אמא בריאה ותינוק בריא". נכון, הכי חשוב זה שהאמא בריאה והתינוק בריא. אבל לפעמים החוויה כל כך קשה ואת נשארת עם חור גדול בלב וכמיהה להגשים את החלום שלך וללדת לידה נרתיקית.

את הולכת לרופא ונתקלת בגישה לא תומכת מצידו, הוא מבחינתו לא מבין מה הסיפור, ודוחק בך לקבוע כבר תור לקיסרי נוסף. קיסרי שאת לא מעוניינת בו.

אבל בתוך תוכך הרצון לא קמל, את מרגישה בכל גופך כי את יכולה ללדת נרתיקית, כל שאת מבקשת הוא רק חיזוק קטן מהסביבה שמותר לך להאמין בעצמך ומותר לך לחלום.

אז עכשיו תדעי שאת גם יכולה להגשים את החלום שלך!

ואפילו ארגון הבריאות העולמי בצד שלך. כן, כן. ממש כך.

לידה נרתיקית לאחר ניתוח קיסרי היא האפשרות הטובה ביותר, הבטוחה ביותר והמומלצת על ידי ארגון הבריאות העולמי - הן ליולדת והן לילוד. ארגון הבריאות העולמי מתריע בפני שיעור ניתוחים קיסריים גבוה מ 15% וטוען כי מעבר לכך מדובר בניתוחים קיסריים מיותרים. שיעור הניתוחים הקיסריים המומלץ על ידי ארגון הבריאות העולמי עומד על 10%-12%.

בישראל שיעור הניתוחים הקיסריים למעלה מ-20% והשונות בין בתי החולים גדולה מאוד: ישנם בתי חולים בהם ישנם שיעורי ניתוחים קיסריים גבוהים מאוד ושיעורים נמוכים של לידות לאחר קיסרי, ואחרים בהם המצב הפוך. את צריכה לבחור בקפידה את בית החולים בו תלכי ללדת.

אם נחזור לרגע לרופא שלך שדוחק בך לקבוע תור לקיסרי, חשוב שתדעי שכמספר הרופאים כך מספר הדעות. לרופאים שונים ישנה השקפת עולם שונה והיא מושפעת מהמקום בו גדלו והתחנכו מקצועית, כלומר בית החולים בו הם עבדו והתמחו.

מחקרים נרחבים מראים כי לידת ויב"ק בטוחה יותר ליולדת ובטוחה יותר בכל ההריונות והלידות העתידיים של היולדת.

לפי המחקרים, ככל שישנן פחות התערבויות בלידה בכלל ובלידת ויב"ק בפרט, כך עולים סיכויי ההצלחה.

הידעת שהסיכויים לאישה ללדת לידת ויב"ק מוצלחת דומים לסיכוייה של אישה בהריון ובלידה ראשונים ללדת לידה מוצלחת?

החשש הגדול ביותר של הרופאים בהקשר של לידה לאחר קיסרי הוא קרע ברחם. הספרות המקצועית מבדילה בין שני סוגי קרעים:

• קרע בשריר הרחם Uterine Ruptureבזמן ההריון והלידה הינו אירוע נדיר המסכן את חיי האם והעובר. קרע ברחם יתרחש לרוב בחלקו העליון של הרחם היכן ששריר הרחם מצוי במתיחות גבוהה. קרע ברחם הינו היפרדות של דופן הרחם והנוזלים העוטפים אותם. קרע זה גורם לדימום רחמי משמעותי, מצוקה עוברית, צניחת או יציאת העובר, השיליה או שניהם לתוך חלל הבטן ועשוי להביא לצורך בניתוח קיסרי ותפירת הרחם או כריתתו.

• בקיעת צלקת ברחם dehiscence הינה אירוע יותר שיגרתי, היא מתבטאת בהיפרדות של הצלקת הקיימת ואיננה מפריעה לקרום האיברים הפנימיים. כמו כן איננה מדממת בקצוות: העובר, השיליה וחבל הטבור נשארים ברחם ואין צורך בניתוח קיסרי עקב מצוקה עוברית. בקיעת הצלקת מתרחשת בחלקו התחתון של הרחם באזור הצלקת (במקום בו המתיחות נמוכה יותר). אירוע זה כמעט ואינו גורם סיכון לאם וליילוד. בקיעת הצלקת נצפית בניתוחים קיסריים אלקטיביים, אחרת לא ניתן לראותה או לדעת על קיומה.

למרות שהספרות מבדילה בין שני סוגי הקרעים, בנתונים הסטטיסטיים במחקרים לא נעשית הבחנה בין שני סוגי ה"קרעים" הקיימים למרות ההבדל התהומי ביניהם. ההתייחסות לבקיעת הצלקת ולקרע ברחם היא זהה.

במחקרים שונים ישנם ערכים שונים לשיעורי קרע ברחם, ערכים אלה נעים בין 0.2% בלידות ספונטניות ל-1.9% במקרים בהן נעשתה השראת לידה ו/או זירוז. ידוע כי לחומרים מזרזים ולחומרים בהם משתמשים להשראת לידה ישנה השפעה שלילית והם מעלים את הסיכון לקרע ברחם כמעט פי 10.

שני מחקרים חדשים פורסמו במהלך חודש מרץ 2012. האחד בריטי והשני אוסטרלי. בשני המחקרים נמצא כי שיעור קרע ברחם הוא 0.2% ולא 0.4% כפי שנמצא במחקרים שנעשו בעבר.

קישורים למאמרים אלה ניתן למצוא כאן: http://vbac-israel.co.il/art-reasearch-april-2010.html

 

ובכל זאת תשאלי את עצמך מתי מומלץ שלא לנסות ללדת ויב"ק אלא לגשת לניתוח קיסרי חוזר?

נקודות אלו מובאות כאן כהמלצות הספרות המקצועית, אך יש להתייחס אליהן בשיקול דעת.

1. זיהום לאחר ניתוח קיסרי קודם, שעשוי לגרום לבעיות באיחוי הצלקת.
2. עובי דופן הרחם במדידת אולטרסאונד פחות מ- 2.5 מ"מ בשבוע 37 להריון
3. בעיות עם הצלקת במהלך לידה קודמת – בקיעה שגרמה לדימום
4. חתך קלאסי – אנכי, או חתך שאינו חתך רוחבי נמוך
5. במידה והניתוח בוצע בשבוע מוקדם של ההריון (פחות מ-34 שבועות)
6. גיל הריון גדול מ-42 שבועות
7. מספר ניתוחים קודמים
8. השיליה מכסה את הצלקת ברחם
9. מרווח קטן מ-18 חודשים בין ההריון לבין הניתוח הקודם

יש לבחון כל עניין לגופו כיוון שישנה מערכת שיקולים שלמה ועל סמך סעיף הסתייגות אחד לא כדאי לשלול ויב"ק - ישנן נשים בכל רחבי העולם וגם בארץ שיולדות ויב"ק תקין למרות סעיפים אלה.

 

מה קורה אם בעברך 2 ניתוחים קיסריים וכעת את מעוניינת בלידה נרתיקית?

גם כאן ההמלצות משחקות לטובתך. נייר העמדה של האיגוד הישראלי למיילדות וגינקולוגיה, המבוסס על המלצות הקונגרס האמריקאי למיילדות וגינקולוגיה, קובע כי:

ניתן לאפשר ניסיון לידה נרתיקית לאחר 2 ניתוחים קיסריים

* במצבים אלה קיימות גישות שונות, אך ניתן לאפשר ניסיון לידה לאחר שיקול דעת

חשוב שתדעי שבישראל יולדות כל שנה למעלה מ-200 נשים בלידות נרתיקיות לאחר 2 ניתוחים קיסריים.

את נייר העמדה של האיגוד הישראלי למיילדות וגינקולוגיה ניתן למצוא כאן:
http://www.vbac-israel.co.il/images/doc/VBAC-Niar-Emda-1.pdf

נייר עמדה 1 - לידה לדנית לאחר ניתוח קיסרי קודם


ממליצים לך ללכת מראש לקיסרי כי הערכת המשקל גדולה מידי?


אל תשכחי שהערכת משקל כשמה כן היא, הערכה.

הערכת משקל עובר באמצעות אולטרסאונד מתבצעת על ידי מדידת מספר נתונים מתוך תמונת
האולטרסאונד ומשוקללת בנוסחה למשקל משוערך. ישנן שיטות מדידה שונות שעשויות להביא לכך שישנה טעות בהערכת המשקל ונשים מוצאות עצמן בניתוחים קיסריים מיותרים בעקבות הערכת משקל שגויה.
כך לדוגמה, עובר שמשקלו בפועל הוא 3600 גר' יכול להיות מוערך כעובר במשקל 3200 גר' או קרוב ל-4 ק"ג, הדבר עלול להשפיע מהותית על ההחלטות שיתקבלו לגבי אופן הלידה.

ישנם סיפורים רבים של נשים שנותחו בניתוחים קיסריים עקב חשש לתינוק גדול, ובפועל נולדו להן תינוקות קטנים משמעותית, לפעמים קטנים אפילו מ-3 ק"ג. כמובן שהשגיאה יכולה להיות גם לכיוון השני, כי נשים רבות יולדות נרתיקית לאחר קיסרי תינוקות שהוערכו במשקל הנמוך מ-4 ק"ג ובפועל נולדו להן תינוקות שמנמנים ועסיסיים בלידות נרתיקיות ללא כל קרע או חתך.

ההמלצות לגבי משקל תינוק אשר מעליו מומלץ לגשת לניתוח קיסרי משתנות עם השנים, בעקבות מחקרים חדשים הנערכים. המלצות הקונגרס האמריקאי למיילדות וגינקולוגיה משתנות ובעקבותיהן חל שינוי בהמלצות ובניירות העמדה של האיגוד הישראלי למיילדות וגינקולוגיה.
אם בעבר הומלץ לנשים לגשת לניתוח כאשר הערכת משקל העובר היא למעלה מ-4 ק"ג, כיום ההמלצה השתנתה למשקל מעל 4.5 ק"ג. במקרה שהאישה סובלת מסכרת הריון יהיו ההמלצות שונות.

ואם נחזור רגע לספרות המקצועית, על פי המחקרים תינוק גדול אינו סיבה שלא לגשת ללידה נרתיקית לאחר קיסרי. כך גם לידת תאומים, הריון מעל שבוע 40, מצג עכוז ועוד, אינם סיבה לוותר על לידה נרתיקית. הספרות המקצועית מדגישה באופן חד וברור כי במקרים אלה ועוד - כן ניתן ללדת לידה נרתיקית.

אם נסכם את הדברים, נראה כי עבור הרוב המכריע של הנשים לאחר ניתוח קיסרי יחיד, לידה נרתיקית היא האפשרות הטובה ביותר והבטוחה ביותר עבורה ועבור כל התינוקות הבאים שלה. בנשים לאחר שני ניתוחים קיסריים יש להפעיל שיקול דעת ולהבין את הסיבות לניתוחים הקודמים, אך ההמלצה היא שכן לאפשר לידות נרתיקיות לאחר שני קיסריים.

שיהיה בהצלחה! ויב"ק היי!

הכותבת היא שירה גרפיט – דולה ומדריכת הכנה ללידה
מומחית ללידה נרתיקית אחרי קיסרי
מייסדת האתר הישראלי ללידות אחרי ניתוחים קיסריים לנל"ק ישראל – VBAC Israel
מייסדת ומנהלת קבוצת פייסבוק לתמיכה ומידע לנשים המעוניינות בלידות נרתיקיות אחרי קיסרי ובלידה כחוויה מתקנת.

תגיות: לנלק | VBAC
הוספת תגובה