מאמרים אחרונים

תגיות מומלצות

B.O.T BOT VBAC אחרי לידה אחרי ניתוח קיסרי אחרי קיסרי איכילוב אימהות איפה ללדת אפידורל אפס הפרדה אשפוז אחרי קיסרי ביות מלא בית חולים בלוגים בתי חולים גלריית קיסריות דולה דולה לקיסרי דולות הדסה החלמה מניתוח קיסרי הידבקויות היפוך עובר היפרדות בטנית הכנה ללידה הכנה ללידה קיסרית הכנה לניתוח קיסרי הכנה לקיסרי הנקה העמק הרדמה הרדמה מלאה הרדמה ספינאלית הריון הריון אחרי קיסרי התאוששות ויב"ק חדר ניתוח חוויית לידה חוות דעת חזרה הביתה טיפול בצלקת טיפולים טיפים טראומה יוגה ילד שני יעל רותם ירידת מים כאבים לאחר ניתוח קיסרי לידה טבעית לידה קיסרית לידת ואקום ליווי בלידה ליווי רגשי לניאדו לנל"ק לנלק לקראת ניתוח קיסרי מיעוט מי שפיר מלווה בניתוח קיסרי מלווה לאחר לידה קיסרית מעייני הישועה מצג עכוז ניתוח קיסרי ניתוח קיסרי אלקטיבי ניתוח קיסרי חוזר ניתוח קיסרי חירום ניתוח קיסרי טבעי ניתוח קיסרי מתוכנן ניתוח קיסרי שלישי סדנאות סיבוכים סיכונים סיכות או תפרים סיפור לידה סיפורי לידה עזרה לאחר לידה עיבוד חוויית לידה עיבוד לידה עיסוי פיזיותרפיה צלקת קיסרי אלקטיבי קיסרי חוזר קיסרי חירום קיסרי טבעי קיסרי ידידותי קיסרי יזום קיסרי מבחירה קיסרי מתוכנן קיסרי פרטי קלו קוט קרניוסקרל קרע דרגה 3 רופא פרטי שאלון חוויית לידה תינוקות תינוקייה תמונות מניתוח קיסרי תרפיה מוכוונת לידה

ניתוח קיסרי ידידותי

  1. דף הבית
  2. מאמרים
  3. מאמרים ניתוח קיסרי
  4. ניתוח קיסרי ידידותי

עוד ועוד בתי חולים מציעים ניתוח קיסרי בגישה ידידותית לאם, לתינוק ולכל המשפחה.

מחלקת אפס הפרדה בלניאדו

מאת: יעל רותם - מנהלת קהילת קיסר נולד ליולדות בניתוח קיסרי. 

 

קיסרי הוא ניתוח יוצא דופן, ולא רק בגלל שהמנותחת נמצאת בהכרה בזמן הניתוח (שזה כשלעצמו די ייחודי בהשוואה לניתוחים אחרים), אלא גם מכיוון שזה הניתוח היחיד שמעורב בו עוד אדם: התינוק או התינוקת (ולפעמים תינוקות...) שנולדים.

הפרט הזה משנה את תמונת המצב: הניתוח הוא לא סתם "ניתוח", אלא לידה לכל דבר. ומכאן שבחוויה מעורבים כמה אנשים:

  • היולדת, שעוברת את הניתוח, ובמעמד זה הופכת לאם לתינוק שנולד.
  • התינוק שנולד.
  • בן הזוג, או בת הזוג - שהופכים גם הם להורים!

כל המשתתפים באירוע זכאים לחוויית לידה טובה. לכולם יש צורך ורצון להרגיש כמשפחה, להיות יחד.

 

מתוך ההכרה בצורך הזה, נולד בשנים האחרונות המושג "קיסרי ידידותי". תחילה ברחבי העולם ומאוחר יותר גם בישראל, החלו בתי חולים שונים לאפשר חוויית לידה גם בניתוח קיסרי. בבית חולים העמק בעפולה הרימו את הכפפה, ויש עדויות משנת 2014 על ניתוח קיסרי בגישה טבעית.

היום, שנתיים-שלוש מאוחר יותר, ניתן לעבור קיסרי ידידותי בבתי חולים נוספים בארץ.

מה זה קיסרי ידידותי?

קיסרי ידידותי, הנקרא לפעמים גם "קיסרי טבעי" או "קיסרי עור לעור" הוא ניתוח קיסרי לכל דבר. מבחינה רפואית הוא לא שונה מקיסרי רגיל, וגם ההחלמה ממנו איננה שונה (אולי פרט לעובדה שכשאת עור לעור עם התינוק, את פחות חושבת על הכאבים...).

ברוב בתי החולים, קיסרי ידידותי יתאפשר רק בניתוחים מתוכננים (כלומר אלקטיביים), בתיאום מראש. כלומר, כשאת פונה אל בית החולים שבו תרצי ללדת, עלייך לציין שאת מעוניינת בקיסרי ידידותי, ואז יקבעו לך תור ליום ושעה שבהם מתבצעים הניתוחים הידידותיים.

קיסרי טבעי בגדול אומר שלקראת יציאת התינוק מנמיכים את הווילון כדי שהאם תוכל לראות אותו מייד. המיילדת מנגבת אותו ומניחה על האם.

 

כדי שכל זה יתאפשר, צוות חדר הניתוח נערך מראש:

* אשת צוות נוספת שעוזרת ליולדת להחזיק את התינוק ולהניק.

* הטמפרטורה בחדר ניתוח תהיה מעט גבוהה מהרגיל, כדי שהתינוק לא ייאבד חום גוף.

* לאחר הוצאת התינוק, ידאגו לחמם את היולדת והתינוק - הם יהיו צמודים עור לעור ויכוסו בשמיכה, ולפעמים גם יקבלו חימום נוסף ע"י צינור אוויר חם.

* העירוי יוכנס באזור כף היד, כדי שהצינורות לא יפריעו לך להחזיק את התינוק.

* הידיים לא ייקשרו (או ישוחררו ברגע הלידה).

* אלקטרודות לניטור הלב יחוברו באזור הגב ולא על החזה, כדי לא לפגוע בהנקה.

 

לניתוח קיסרי ידידותי, תורשי להיכנס בליווי מלווה אחד. רוב היולדות בוחרות בבן או בת הזוג שלהן, אך במקרים שההורה השני לא נוכח או לא מעוניין להיכנס לחדר ניתוח, מומלץ מאוד להיעזר במלווה אחר: קרובת משפחה, חברה טובה, או דולה המלווה לידות קיסריות. רצוי לוודא מראש שהמלווה מודע למה שעומד לקרות במהלך הלידה, ואם לא - לדאוג להכנה מתאימה.

לקראת קיסרי ידידותי, ישנם בתי חולים שמזמנים את היולדת יחד עם המלווה להדרכה ייחודית לניתוחים בגישה זו (כך למשל קורה בשיבא תל השומר).

בי"ח לניאדו בנתניה הוא המקום היחיד שבו אין צורך להודיע מראש שאת רוצה קיסרי טבעי, כיוון שבשעות היום בימי השבוע (א-ה), יש שם מיילדת נוספת שבאחריותה לאפשר את זה, כלומר הם הקצו אשת צוות נוספת, שתוכל לעזור לעשות עור לעור בניתוח, להישאר עם היולדת והתינוק עד סוף הניתוח ואח"כ ללוות את התינוק עם האבא אל התינוקייה, ואף לשהות איתם בהתאוששות כחצי שעה.

איפה אפשר ללדת בקיסרי ידידותי?

הלל יפה בחדרה

גם בהלה יפה אפשר לעבור חוויית לידה קיסרית ידידותית. לפרטים על הקיסרי בהלל יפה לחצי כאן.

לניאדו (נתניה)

כדי לקבוע קיסרי אלקטיבי, צריך להגיע לשביל הלידה (שזה כמו מועדון יולדות שלהם), כל יום בין 9-12 - שם יקבעו לכן תור לניתוח. ההמלצה היא להגיע סביב שבוע 33-34, במידת האפשר.
התאריך לקיסרי עצמו ייקבע בשאיפה לשבוע 39, ובמקרים מסוימים ל-38, אבל לא לפני כן.
מספר הטלפון לתיאומים 09-8609571

 

העמק (עפולה)

בהעמק קוראים לזה קיסרי טבעי, והם כאמור הראשונים בארץ לעבוד בגישה זאת.

פרטים כאן. או באתר בית החולים.

טלפון לתיאומים: 04-6494355​

 

שיבא תה"ש (רמת גן)

לאחר עבודה רבה מאחורי הקלעים שנעשתה ברובה ע"י המיילדת קרינה אלון, בתל השומר מאפשרים קיסרי ידידותי ונשים רבות כבר ילדו כך. ניתן ליצור קשר בטלפון 03-5305000.

יש להודיע מראש שאת מעוניינת בקיסרי ידידותי, ולאחר בדיקה ואישור הוועדה הניתוחית, ייקבע לך תור לניתוח כזה. פרטים נוספים כאן.

בתל השומר ניתן להנות ממינימום הפרדה מהתינוק בזמן הניתוח וגם אחריו. התינוק נשאר "עור לעור" עם אימו כל זמן הניתוח, ובסופו עובר עם המלווה אל חדר התאוששות ושם ממשיך להיות צמוד לאימו למשך שעה. כעבור שעה המלווה לוקח את התינוק לבדיקה בתינוקיה, ולאחר מכן יכול לחזור לאימו בחדר התאוששות, או לפגוש אותה ליד מיטת האשפוז במחלקת יולדות.

 

בני ציון (חיפה)

בבני ציון ישנה אפשרות לניתוח קיסרי ידידותי, הכולל הנקה ועור לעור בחדר ניתוח. הייחוד בבני ציון (רוטשילד) הוא שההתאוששות לאחר קיסרי נעשית בחדרי הלידה, ולשם ניתן להגיע יחד עם התינוק ועם המלווה.

לבירורים אפשר לפנות לחדר לידה 04-8359052.

 

מאיר (כפר סבא)

במרכז הרפואי מאיר, קוראים לזה קיסרי SKIN TO SKIN.

למה? כי קיסרי לא יכול להיות טבעי.

זאת הסיבה לטענתם שהכינוי הנכון הוא SKIN TO SKIN. מגע של עור לעור בין התינוק לאמו, כאשר שניהם נמצאים ברגע ה-"Golden Hour" – חלון הזדמנות לפעולות טבעיות כמו הנקה, חיזוק המערכת העצבית של האם והתינוק והבונדינג האיכותי.

אז מה זה אומר בכלל?

נשים שצריכות ללדת בניתוח קיסרי אלקטיבי (ניתוח המתוכנן מראש, בניגוד לניתוח חירום) יכולות לבקש לבצע הליך ניתוח עם מספר אלמנטים שכביכול מחקים אספקטים שהם חלק מלידה וגינלית.

ניתן להוריד את מסך ההפרדה לאחר שמבצעים את החתך בבטן האישה, על מנת שהיולדת תחזה ברגע יציאתו של התינוק אל אוויר העולם.

ניתן להניח את התינוק מיידית על חזה האם כדי לאחוז מיד ולחבק את הרך הנולד.

להישאר עם התינוק מונח עליך עור לעור למשך כ-10 דקות ליצירת הבונדינג עם התינוק.

איך קובעים תור לניתוח קיסרי עור לעור בבי"ח מאיר?

כיום, ניתוח קיסרי עור לעור מתבצע במרכז הרפואי מאיר בימים שלישי וחמישי בשעות הבוקר.

כאשר קובעים לך את המועד לניתוח – תתייעצי עם הרופא/ה ותבדקי אם את יכולה לקבוע אותו בימים שהשירות מתבצע.

לפרטים נוספים, ניתן ליצור קשר עם מועדון היולדות של "מאיר" 09-7471666

 

רמב"ם (חיפה)

פניתי לקהילת "מחוברות" של רמב"ם כדי לברר על האפשרות לעשות עור לעור אצלם, והם ענו (ספטמבר 2016):

"השיטה מוטמעת בימים אלו במערך ההיריון והלידה ברמב"ם ובמקביל אנו עושים מאמץ לכבד את רצונה של כל יולדת ללדת בדרך שלה. במידה ואת מעוניינת ללדת באופן הזה, אנא עדכני את הצוות לקראת הלידה."

 

איכילוב (תל אביב)

במסגרת פרויקט "מחוברות הורית" באיכילוב, ומהפכת אפס הפרדה, פועל ד"ר שנהב להכניס באיכילוב גם קיסרי באפס הפרדה, כלומר יאפשרו חימום של התינוק על האם במהלך הניתוח. כדי לתאם, מומלץ ליצור קשר עם ד"ר שנהב ולבקש "קיסרי באפס הפרדה".

 

חשוב: גם בבתי חולים נוספים ניתן לבקש להיות עור לעור עם התינוק. בבתי חולים שבהם אין פרוטוקול "קיסרי ידידותי" או "אפס הפרדה" - הצלחת העניין תלויה בצוות שיקבל את פנייך ביום הלידה.

ההמלצה שלי היא לאתר מי מאנשי הצוות נראה לך מאיר-פנים וקשוב לצרכים ולרצונות שלך, ולנסות לבקש ממנו.

בכל מקרה, צייני את הבקשות שלך בטרום ניתוח, ביום הניתוח עצמו, וגם ממש בכניסה לחדר הניתוח.

 

יש לך סיפור לידה בקיסרי ידידותי?

שאלה בנושא? חשש כלשהו?

שתפי אותנו כאן בתגובות!

 או כתבי לנו דרך דף צור קשר.

 

הוספת תגובה