מאמרים אחרונים

תגיות מומלצות

B.O.T BOT VBAC אחרי לידה אחרי ניתוח קיסרי אחרי קיסרי איכילוב אימהות איפה ללדת אפידורל אפס הפרדה אשפוז אחרי קיסרי ביות מלא בית חולים בלוגים בתי חולים גלריית קיסריות דולה דולה לקיסרי דולות הדסה החלמה מניתוח קיסרי הידבקויות היפוך עובר היפרדות בטנית הכנה ללידה הכנה ללידה קיסרית הכנה לניתוח קיסרי הכנה לקיסרי הנקה העמק הרדמה הרדמה מלאה הרדמה ספינאלית הריון הריון אחרי קיסרי התאוששות ויב"ק חדר ניתוח חוויית לידה חוות דעת חזרה הביתה טיפול בצלקת טיפולים טיפים טראומה יוגה ילד שני יעל רותם ירידת מים כאבים לאחר ניתוח קיסרי לידה טבעית לידה קיסרית לידת ואקום ליווי בלידה ליווי רגשי לניאדו לנל"ק לנלק לקראת ניתוח קיסרי מיעוט מי שפיר מלווה בניתוח קיסרי מלווה לאחר לידה קיסרית מעייני הישועה מצג עכוז ניתוח קיסרי ניתוח קיסרי אלקטיבי ניתוח קיסרי חוזר ניתוח קיסרי חירום ניתוח קיסרי טבעי ניתוח קיסרי מתוכנן ניתוח קיסרי שלישי סדנאות סיבוכים סיכונים סיכות או תפרים סיפור לידה סיפורי לידה עזרה לאחר לידה עיבוד חוויית לידה עיבוד לידה עיסוי פיזיותרפיה צלקת קיסרי אלקטיבי קיסרי חוזר קיסרי חירום קיסרי טבעי קיסרי ידידותי קיסרי יזום קיסרי מבחירה קיסרי מתוכנן קיסרי פרטי קלו קוט קרניוסקרל קרע דרגה 3 רופא פרטי שאלון חוויית לידה תינוקות תינוקייה תמונות מניתוח קיסרי תרפיה מוכוונת לידה

חזרה לפעילות גופנית לאחר לידה קיסרית

 1. דף הבית
 2. מאמרים
 3. לאחר ניתוח קיסרי
 4. חזרה לפעילות גופנית לאחר לידה קיסרית
פעילות גופנית לאחר ניתוח קיסרי

חושבת על חזרה לפעילות גופנית?

כותבת המאמר, מיכל כהן, מעניקה לך קופון הנחה לאימון לפני או אחרי הלידה (בבית שמש).

לקבל הקופון היכנסי לקישור.

***

אין ספק שהחלמה מלידה בניתוח קשה יותר מהחלמה מלידה רגילה. לאחר הניתוח, הגוף שלך זקוק למנוחה יותר מלידה רגילה, הרחם חלש ורגיש יותר, לכן ההמלצה היא להימנע מפעילות גופנית מאומצת במשך 8 שבועות מהלידה. בכדי לאפשר לעצמך לחזור לתפקוד יומיומי, עליך לנצל כל הזדמנות למנוחה (למשל, כאשר תינוקך ישן). מומלץ לדחות את ביקורי האורחים בתקופה הראשונה לאחר הלידה. זה לא פינוק- כי אם הכרח בריאותי שלך!


פעילות גופנית לאחר ניתוח קיסרי – מומלץ להתחיל בהליכה כמה שיותר מהר מהניתוח (מספיק מהתינוקיה עד החדר) עפ"י הסטטיסטיקות זה מסייע לילדות בהחלמה מהירה יותר.
יש להימנע מהרמת משאות כבדים (מעל 7-10 קילו) עד 6 שבועות מהלידה. לאחר 6 שבועות - כחודש וחצי לאחר הלידה ניתן להתחיל לעסוק בפעילות גופנית מתונה (כמו הליכה).


מה כן אפשר לעשות עד אז?

ישנה חשיבות מיוחדת לבצע תרגילים לחיזוק שרירי רצפת האגן.
מתי להתחיל? ההמלצה היא להתחיל מהרגע שאתן מסוגלות לבצע תרגילים לחיזוק רצפת האגן, כל אישה והזמן שלה. זה לוקח בין שבועיים לחודש היכולת לבצע זאת. בחיזוק רצפת האגן לא מספיק לבצע רק את הפעולה של סגירת הסוגרים אלא יש לעשות זאת בשילוב נשיפה (הוצאת אויר ביחד עם הכנסת הבטן) וסגירת הסוגרים פנימה. הכנסת הבטן ללא עבודה נכונה על הכנסת וסגירת הסוגרים עלולה לגרום לנזק ולפגוע ברצפת האגן. מומלץ מאוד ללכת למדריכת כושר מוסמכת המתמחה בנשים לאחר לידה בשיטת פילאטיס כדי ללמוד לעשות זאת נכון.


כאשר אנו מבצעות את התרגיל נכון עם נשימה עמוקה והכנסת הסוגרים פנימה, אנו מחזקות גם את "חגורת הבטן שלנו"- שריר ה"רחב בטני" יחד עם רצפת האגן שחלשה מאוד כתוצאה מהעומס של ההיריון. הכנסת הרחב בטני פנימה חשובה מאד לאחר קיסרי. את תרגילי רצפת האגן והכנסת הבטן אפשר לעשות בכל תנוחה בבית, ישיבה, שכיבה על הגב/ הצד.


לאחר חודשיים שבהם את כבר עושה תרגילים של חיזוק רצפת האגן והליכה מתונה (אחרי 6 ש'), את יכולה להתחיל לחזור לפעילות בהדרגה, מומלץ להתייעץ על ההדרגתיות, כי לכל אישה מתאימה תוכנית אימון אחרת, בהתאם ליכולת שקדמה לניתוח. אני באופן אישי ממליצה מאוד בשלב הראשון על פילאטיס לאחר קיסרי, תרגילי פילאטיס מחזקים מאוד את חגורת הבטן ורצפת האגן, משחררים את הגב ומשפרים יציבה (ראו נספח 1). לא מומלץ לאחר לידה להתחיל מיד פעילות של קפיצות (ראו נספח 2). קודם כל חשוב שתתחזקי מבפנים.


מה לגבי כפיפות בטן?


במהלך ההיריון- אפשר לעשות כפיפות בטן רק אם לא הייתה היפרדות בטנית (ראו נספח 3). במידה וכן הייתה היפרדות בטנית מומלץ לעבוד על שרירי הבטן לא באמצעות כפיפות, על מנת לא לגרום להגברת ההיפרדות.
לאחר הניתוח - 8 שבועות מהלידה יש לבדוק מה מצב הבטן ולבצע כפיפות תוך כדי הכנסת הבטן פנימה (עם דגש על רצפת האגן). אין קשר בין חיזוק שרירי הבטן לחיזוק הרחם (ראו נספח 4).


לאחר ניתוח, נשים רבות מעידות על בטן בצקתית, עבודה נכונה ועמוקה של הכנסת והעלאת שרירי הבטן תשפר יפה את המראה (ראו הערה 5).

לקראת הריון נוסף?

חשוב מאוד לחזק את הגוף בכלל ואת הבטן בפרט, זה לא נכון לומר "אחרי הניתוח הבא אני אוריד את הבטן".

לפני ההיריון התמידי בפעילות גופנית קבועה עם עבודה נכונה ועמוקה להכנסת והחזרת שרירי הבטן למקום, חיזוק חגורת הכתפיים ורצפת האגן, במהלך ההיריון אם לא הייתה היסטוריה של לידות מוקדמות, והגוף רגיל לפעילות. חשוב להתמיד בפעילות גופנית גם לכל אורך ההיריון בהתייעצות עם רופא נשים.
את באמצע ההיריון ורוצה להתחיל בפעילות? ישנה פעילות גופנית רגועה ומותאמת לנשים בהריון, אך חשוב מאוד להתייעץ ולשמוע חוות דעת מקצועית של רופא נשים.


מיכל כהן B.E.D שיקום בתנועה
מאמנת כושר ומתמחה בנשים לפני ואחרי לידה.
מקבלת לקוחות באופן פרטי בבית שמש.
ליצירת קשר: msportherapy@gmail.comנספחים וטיפים חשובים

 1. יציבה לאחר הלידה - נשים רבות סובלות מכאב גב, הטיפ שלי בזמן הטיפול בתינוק לא לבצע שום פעולה של התכופפות אל התינוק, אלא כל הפעולות של הנקה/ רחצה/ הלבשה/ החתלה ועוד.. יש להניח את התינוק בגובה שלך וכך תחסכי לעצמך מותשות, כאב בגב, וכיווץ לא נכון של הבטן.
 2. קפיצות ורצפת האגן- אכן קפיצות לא הכי בריאות לרצפת האגן, כשאת מרגישה לאחר הלידה שבא לך לרוץ, ולרקוד אל תשכחי לבצע במקביל תרגילי חיזוק ולוודא שאת אכן יכולה ונבדקת רפואית.


 3. היפרדות בטנית - זו תופעה שכיחה אצל נשים לאחר לידה שהשריר הישר בטני נפרד במהלך ההריון, חתימת הניתוח והתפרים שנעשו מעל מקשה עליהם לחזור למקומם בקלות. תרגילי בטן העובדים על הכנסת הבטן באופן עמוק ונכון ישפרו את המראה ויחזקו את השריר.

  היפרדות בטנית אחרי הריון

 4. חיזוק שריר הרחם - מומלץ מיד לאחר הלידה להתחיל לשתות תרכיז עלי פטל 30 טיפות 3 פעמים ביום במשך חצי שנה. לעלי פטל סגולות מדהימות בחיזוק הרחם, מניעת דימום מיותר, החזרתו למקום ואיחוי הצלקת. בנוסף לכך ניתן גם להשיג בחנויות הטבע תחבושות היגיינה בריאותיות המכילות יונים שליליים שמחזקות את האזור ומקלות מאוד על כאבי הרחם באופן טבעי לגמרי.
 5. במהלך ההיריון חשוב למרוח כל הזמן על הבטן קרם לחות ע"מ שמראה העור לא ייפגם כתוצאה מהריון והניתוח.

 

כל הדברים הכתובים לעיל מכוונים להריונות ללא סיבוכים ובגדר המלצה בלבד, ואינם מהווים תחליף ליעוץ רפואי. יש להיוועץ אצל רופא נשים לפני כל שינוי הרגלים.

הוספת תגובה

פעילות גופני אחרי סקי

01/12/2016 11:28
טל כהן
שלום,
רציתי לדעת אם אפשר לעשות פעילות גופנית כגון סקי אחרי קיסרי- כמה זמן אחרי 6 -8 משכב לידה , ניתן להגיע לפעילות גופנית מאומצת יותר?
האם יש המלצה לאימונים מיוחדים לצורך חזרה נכונה לכושר?
טל 0523649775

ניתוח קיסרי

04/07/2016 21:42
נטלי
אני חצישה חודשים אחרי ניתוח קיסרי חייבתנלציין שזה אחרי 2 ניתוחים קיסרים שההפרש בינהם בקושי שנה אתמול ז''א חמישה חודשים אחרי הניתוח האחרון התחלתי לעשות ספורט והיום ממש היו לי התכווצויות בבטן התחתונה ממש כאב בניתוח כל תזוזה מרגישה את הניתוח גם כשאני מתהפכת במיטה רק רוצה לדעת שזה נורמלי

Maorgalit20@gmail.com

22/02/2016 0:06
גלית
אני האחרי לידה רשונה ועברתי קיסרי
רופאת נשים אומרת לי חודש וחצי את יכולה לחזור לעשות כושר רגיל ממש לכושר
וששאלתי את הרופאות ששיחרו אותי הבית אומרו לי חצי שנה אחרי קיסרי
ורופא נשים אחר אומר לי שנה
למי להאמין כול אחד אומר משהו אחר
מתי אני יכולה לעשות כושר כושר מממששש כשר מ-א עד -ת