מאמרים אחרונים

תגיות מומלצות

B.O.T BOT VBAC אחרי לידה אחרי ניתוח קיסרי אחרי קיסרי איכילוב אימהות איפה ללדת אפידורל אפס הפרדה אשפוז אחרי קיסרי ביות מלא בית חולים בלוגים בתי חולים גלריית קיסריות דולה דולה לקיסרי דולות הדסה החלמה מניתוח קיסרי הידבקויות היפוך עובר היפרדות בטנית הכנה ללידה הכנה ללידה קיסרית הכנה לניתוח קיסרי הכנה לקיסרי הנקה העמק הרדמה הרדמה מלאה הרדמה ספינאלית הריון הריון אחרי קיסרי התאוששות ויב"ק חדר ניתוח חוויית לידה חוות דעת חזרה הביתה טיפול בצלקת טיפולים טיפים טראומה יוגה ילד שני יעל רותם ירידת מים כאבים לאחר ניתוח קיסרי לידה טבעית לידה קיסרית לידת ואקום ליווי בלידה ליווי רגשי לניאדו לנל"ק לנלק לקראת ניתוח קיסרי מיעוט מי שפיר מלווה בניתוח קיסרי מלווה לאחר לידה קיסרית מעייני הישועה מצג עכוז ניתוח קיסרי ניתוח קיסרי אלקטיבי ניתוח קיסרי חוזר ניתוח קיסרי חירום ניתוח קיסרי טבעי ניתוח קיסרי מתוכנן ניתוח קיסרי שלישי סדנאות סיבוכים סיכונים סיכות או תפרים סיפור לידה סיפורי לידה עזרה לאחר לידה עיבוד חוויית לידה עיבוד לידה עיסוי פיזיותרפיה צלקת קיסרי אלקטיבי קיסרי חוזר קיסרי חירום קיסרי טבעי קיסרי ידידותי קיסרי יזום קיסרי מבחירה קיסרי מתוכנן קיסרי פרטי קלו קוט קרניוסקרל קרע דרגה 3 רופא פרטי שאלון חוויית לידה תינוקות תינוקייה תמונות מניתוח קיסרי תרפיה מוכוונת לידה

איך לשפר את מראה הבטן לאחר ניתוח קיסרי?

  1. דף הבית
  2. מאמרים
  3. לאחר ניתוח קיסרי
  4. איך לשפר את מראה הבטן לאחר ניתוח קיסרי?

על השינויים במראה הבטן בעקבות ניתוח קיסרי ודרכי הטיפול. מאת ד"ר שי שטהל.

עודפי שומן אחרי ניתוח קיסרי

אתמול פנתה למרפאתי יעל (שם בדוי), אשת קריירה מצליחה ואם לשלושה ילדים, שנולדו כולם בניתוחים קיסריים. לדבריה, כשהיא מתבוננת על הבטן במראה, היא אינה מרוצה ממה שהיא רואה, ובנוסף היא נתקלת בקושי בקניית בגד ים מחמיא. יעל שואלת מה ניתן לעשות ע”מ להחזיר את הבטן לקדמותה. זו היא שאלה נפוצה. מדי יום אני פוגש במרפאתי נשים, החשות תסכול ממראה גופן לאחר הלידה, ומחפשות דרך לחזור למראה הקודם. בשורות הבאות אביא סקירה של מגוון השינויים החלים במראה הבטן במהלך ההריון על מנת להכין אותך לקראתם - והאפשרויות להתמודד עימם.

הריון בכלל, וניתוח קיסרי בפרט, משאירים את חותמם על גופך. במהלך ההריון המשקל עולה, הגוף צובר שומנים, עור הבטן נמתח ואיתו שרירי הבטן. בנוסף לאלו, הניתוח הקיסרי מותיר צלקת, ולעיתים הדבקויות ובקעים. כיצד ניתן להתמודד עם כל אחד מאותם שינויים?

עליה במשקל הגוף

במהלך ההריון חלים שינויים הורמונליים בגוף האישה, שמטרתם להכין את גופה לתהליך הלידה. כתוצאה מכך משקל הגוף עולה, בין היתר בשל צבירה של נוזלים. לאחר הלידה חל היפוך של אותם שינויים הורמונלים, וזאת במטרה להחזיר את הגוף למצב שקדם ללידה. כדי לסייע לגוף לחזור למשקלו הקודם מומלץ להקפיד על דיאטה נאותה ופעילות גופנית לאחר תקופת משכב הלידה (כ - 6 שבועות) ובאישור רופא הנשים המטפל. תהליך הירידה במשקל הינו הדרגתי ואורך כחצי שנה.

צבירת שומנים

עם העליה במשקל מתרחשת גם צבירה של שומנים בעיקר באזור הבטן, המתניים והירכיים. חלקם יעלמו עם הירידה במשקל ובסיוע פעילות גופנית. עם זאת, יצא לי לראות לא פעם במרפאתי, נשים שנותרו עם מצבורי שומן עקשניים, למרות שעסקו בפעילות ספורטיבית וחזרו למשקל הגוף טרום ההריון. במקרים אלו יש לבחון אפשרות של טיפול נקודתי, כגון: שאיבת שומן. לרב, מדובר בניתוח קל יחסית, עם זמן החלמה קצר, המאפשר חזרה לגזרה טרום ההריון. הניתוח אורך בין שעה לשעתיים, ובמקרים רבים, ניתן לבצעו ללא הוספת צלקות. (לקריאה נוספת על שאיבת שומן).

עודפי עור

לעור שלנו תכונה מיוחדת, הקרויה אלסטיות. הוא מסוגל להתכווץ ולחזור לקדמותו, כמו קפיץ. לאחר הלידה תבחיני, בחזרה הדרגתית של העור למצבו טרום הלידה. עם זאת, היכולת האלסטית אינה שווה בכל הנשים, ונחלשת עם הגיל ועם מספר ההריונות. ירידה במשקל מסייעת לעור להתכווץ, אך לא תמיד הוא חוזר לקדמותו. אם הבחנת כי נותרת עם עודפי עור ובטן רופסת, הנראית כמו תלולית, הטיפול המומלץ הינו מתיחת בטן.

סימני מתיחה

קיימים מקרים, בהם העור התכווץ לקדמותו, אך נותרו על פניו פסים רחבים, לעיתים בעלי גוון מעט - שונה. אלו הם סימני מתיחה, והם מעידים על קרעים של שכבות העור העמוקות שנוצרו כתוצאה ממתיחה מהירה של העור מכפי שיכול היה לשאת. במקרים בודדים שימון עם שמן שקדים או טיפול בקרמים המכילים גוטוקולה במהלך ההריון יכולים למנוע את הווצרותם. במידה ואת סובלת מסמני מתיחה הפתרון היחיד הינו ניתוח מתיחת בטן, בו מבוצעת הסרה של העור שנהרס. משחות, טיפולי לייזר, אולטרא סאונד וכו’ יכולים להביא לשיפור זמני ומוגבל במיעוט מהמקרים.

סימני מתיחה אחרי קיסרי

החלשות ודחיקה של שרירי הבטן

במהלך ההריון חלה החלשות של שרירי הבטן ודחיקה שלהם לצידי הבטן, מצב המוגדר בשפה הרפואית כדיאסטזיס רקטי. במקרים רבים, לאחר הלידה חוזרים שרירי הבטן לכוון מרכז הבטן. עם זאת, ב- 40-50% מהנשים המצב לא חוזר לקדמותו, ומתבטא בבלט של הבטן בעת מעבר משכיבה לישיבה. תרגילים לחיזוק שרירי הבטן, בין אם נעשים לפני הלידה או לאחריה יכולים לעזור במיעוט המקרים, אך אם אינם מבוצעים נכון עלולים להחמיר את הבעיה. הטיפול היחיד שהוכח כיעיל מבוצע במהלך ניתוח למתיחת בטן, בו מבוצע הידוק של דופן הבטן והשרירים מוחזרים למקומם הטבעי.

היחלשות שרירי הבטן לאחר היריון

בקעים

בעקבות החלשות שרירי הבטן ודחיקתם עלולים להופיע בקעים במהלך ההריון (הנפוץ שבהם הינו בקע טבורי). אלו מתבטאים בבלט של הבטן, המחמיר במעבר משכיבה לישיבה. הדרך היחידה לתיקון הבקעים הינה ניתוחית. ניתן לשלב תיקון של הבקע במהלך ניתוח מתיחת בטן.

צלקת לא יפה

לא אחת הצלקת הנותרת לאחר הניתוח הקיסרי איננה אסתטית. זה יכול להתבטא במיקום הצלקת, הצבע שלה, שקעים ו/או בליטות (קלואידית או היפרטרופית), כאבים ולעיתים שילוב של הנ”ל. במקרים מסויימים הצלקת אף מדגישה בטן בולטת מעל ומלווה בכאבים. במידה ומדובר בניתוח קיסרי אלקטיבי, שאינו דחוף, יש לברר מראש אם ניתן להזמין כירורג פלסטי לסגירת החתך. אם הינך לאחר הניתוח הקיסרי, ומראה הצלקת מפריע לך, יש לפנות בהקדם האפשרי לכירורג פלסטי ע"מ לברר אם ניתן לטפל באופן שמרני (ע"י משחות, יריעות סיליקון וזריקות סטרואידים מקומיות) או, שדרוש טיפול ניתוחי.

צלקת קיסרי לא יפה

 

סיבוכים בחתך הניתוח הקיסרי

באחוז מסויים מהנשים שעוברות ניתוח קיסרי עלול להופיע סיבוך בפצע הניתוח (זיהום, הפרשות מרובות, פתיחה של קווי התפרים). סיבוכים אלו מתרחשים בתקופה של ימים לאחר הניתוח, ודורשים התערבות מיידית של כירורג פלסטי ע”מ לקצר את זמן ההחלמה. מטרת הטיפול הינה סגירה של הפצע בהקדם האפשרי כדי לאפשר חזרה מהירה לשגרה. לאחר מספר חודשים ניתן לבצע תיקון של הצלקת במידה והתוצאה אינה לשביעות רצונך.

מתיחת בטן על מגוון צורותיה (מלאה, מיני, ומודרנית, עם/בלי שאיבת שומן) הינה הפתרון האולטימטיבי למגוון הבעיות שהועלו כאן (בטן רופסת, עור עודף עם סימני מתיחה, ומאגרי שומן עקשניים). בסיומה מתקבלת בטן שטוחה יותר ומעוצבת, מותן צר יותר, הדגשת מראה הטליה, וגוף פרופורציוני יותר.

חשוב לציין, כי ככל שהנך מתכננת הריונות נוספים בעתיד, כדאי לשקול טיפול מינורי בין הלידות (למשלשאיבת שומן), ולבצע מתיחת בטן רק בסיומן.

לפני ואחרי מתיחת בטן

לפני ואחרי מתיחת בטן

 

מיעוט מהנשים מתאימות לניתוח קיסרי ע”ש ויקטוריה סיקרט. מדובר במתיחת בטן, המבוצעת בשילוב הניתוח הקיסרי, ומאפשר יציאה מחדר הניתוח עם בטן יותר אסתטית.

פרטים נוספים אודות מתיחת בטן בקישור הזה.

 

הכותב הינו ד"ר שי שטהל - מומחה בכירורגיה פלסטית, חבר האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ואסתטית ובעל מרפאה פרטית.

האמור במאמר זה איננו מהווה תחליף לייעוץ פרטני ע"י ד"ר שטהל.

 

הוספת תגובה

הי יעל

06/07/2019 21:32
יעל רותם
תרגילים יכולים מאוד לעזור לחזק את השרירים ולחטב את הבטן, אך במקרים רבים הבטן לא חוזרת להיות שטוחה כפי שהיתה, בגלל הימתחות האזור בזמן ההריון. מומלץ מאוד להתייעץ עם פיזיותרפיסטית של רצפת האגן שתדע לאבחן מה מצב הרקמות אצלך וגם להמליץ על פעילות גופנית מתאימה.
יעל,
מנהלת האתר קיסר נולד

בטן אחרי ניתוח קיסרי

05/07/2019 8:10
יעל כהן
שלום
אני 13 שנה לאחר 2 ניתוחים קיסריים
ניסיתי דיאטות שונות ותרגילי התעמלות ולא עזר- מאוד חשוב לי המראה החיצוני שלי-אם זה בבגדים או בגד ים שאני לובשת נורא מתסכל- ומכביד על הגוף- אז מה אתם מציעים אין שום דרך אחרת- רגילים מסיביים יעזרו או ניתוח פלסטי-
אשמח לקבל תשובה
תודה

זו כתבה פרסומית

11/06/2015 3:29
לימור גינזבורג
לניתוח פלסטי!