מאמרים אחרונים

תגיות מומלצות

B.O.T BOT VBAC אחרי לידה אחרי ניתוח קיסרי אחרי קיסרי איכילוב אימהות איפה ללדת אפידורל אפס הפרדה אשפוז אחרי קיסרי ביות מלא בית חולים בלוגים בתי חולים גלריית קיסריות דולה דולה לקיסרי דולות הדסה החלמה מניתוח קיסרי הידבקויות היפוך עובר היפרדות בטנית הכנה ללידה הכנה ללידה קיסרית הכנה לניתוח קיסרי הכנה לקיסרי הנקה העמק הרדמה הרדמה מלאה הרדמה ספינאלית הריון הריון אחרי קיסרי התאוששות ויב"ק חדר ניתוח חוויית לידה חוות דעת חזרה הביתה טיפול בצלקת טיפולים טיפים טראומה יוגה ילד שני יעל רותם ירידת מים כאבים לאחר ניתוח קיסרי לידה טבעית לידה קיסרית לידת ואקום ליווי בלידה ליווי רגשי לניאדו לנל"ק לנלק לקראת ניתוח קיסרי מיעוט מי שפיר מלווה בניתוח קיסרי מלווה לאחר לידה קיסרית מעייני הישועה מצג עכוז ניתוח קיסרי ניתוח קיסרי אלקטיבי ניתוח קיסרי חוזר ניתוח קיסרי חירום ניתוח קיסרי טבעי ניתוח קיסרי מתוכנן ניתוח קיסרי שלישי סדנאות סיבוכים סיכונים סיכות או תפרים סיפור לידה סיפורי לידה עזרה לאחר לידה עיבוד חוויית לידה עיבוד לידה עיסוי פיזיותרפיה צלקת קיסרי אלקטיבי קיסרי חוזר קיסרי חירום קיסרי טבעי קיסרי ידידותי קיסרי יזום קיסרי מבחירה קיסרי מתוכנן קיסרי פרטי קלו קוט קרניוסקרל קרע דרגה 3 רופא פרטי שאלון חוויית לידה תינוקות תינוקייה תמונות מניתוח קיסרי תרפיה מוכוונת לידה

סגירת החתך בסיכות לעומת תפר תת-עורי

  1. דף הבית
  2. מאמרים
  3. סגירת החתך בסיכות לעומת תפר תת-עורי

למה רוב המנתחים משתמשים דווקא בסיכות לסגירת העור ולא בתפרים נמסים?

נשים רבות טוענות שחלק משמעותי מחוסר הנוחות והסבל שהן חוו בימים הראשונים לאחר ניתוח קיסרי, נגרם מהסיכות שבהן משתמשים המנתחים לסגירת העור. יצאנו לברר האם הסיכות אכן מקשות על ההחלמה, וגם למה לכל הרוחות לא סוגרים את הבטן בתפר תת-עורי נמס? הרי הרפואה מאפשרת זאת!

"ביום החמישי מהניתוח הוציאו לי את הסיכות. וואוו איזו הקלה! מאותו רגע התחלתי באמת להרגיש יותר טוב."

(אורלי, 29, עברה קיסרי חירום בלידה הראשונה).

רוב המנתחים בבתי החולים בארץ סוגרים את אזור הניתוח באמצעות סיכות. זוהי הסגירה המהירה ביותר וגם הקלה ביותר לביצוע עבור המנתח ולכן כל מנתח יכול לבצע סגירה זו. סגירת החתך באמצעות תפר תת-עורי הינה סגירה מורכבת יותר שדורשת מהמנתח מיומנות גבוהה יותר וגם יותר זמן.

אם מסיבה כלשהי המנתח עובד תחת לחץ זמן, זה מגדיל את הסיכוי לסגירת העור באמצעות סיכות, ולכן גם אם ביקשת באופן מפורש שישתמשו בתפר נמס – ייתכן שתתאכזבי לגלות שבקשתך לא מולאה. יכולות להיות סיבות שונות לכך שלמנתח פשוט לא יהיה זמן לבצע תפר תת-עורי, למשל אם יש באותו יום לחץ של הרבה ניתוחים קיסריים ועליו לפנות את חדר הניתוח ולהתפנות אל המנותחת הבאה. זהו אחד החסרונות של הרפואה הציבורית.

 

"במעמד טרום ניתוח שאלתי אם אפשר לסגור את העור בתפרים נמסים ונאמר לי חד משמעית שהם לא עושים זאת כי זה כרוך בעלויות גבוהות לבית החולים וגם דורש זמן רב בתוך חדר הניתוח. החלטתי לא להתעקש, ולהתמקד בדברים שחשובים לי יותר..." יעל, בת 35, לאחר קיסרי שלישי, אלקטיבי.

 

מבחינה אסטתית, אין הבדל גדול בין התוצאות לאחר שימוש בסיכות ובתפר תת-עורי. בשני המקרים ניתן להגיע להחלמה טובה ולהצטלקות יפה, ולאחר כמה חודשים הצלקת כבר כמעט ואיננה נראית.

ניתן בהחלט להבין את הרתיעה שיש ליולדות מהסיכות. החומר הוא מתכתי ומזכיר סיכות שדכן בשימוש המשרדי שלהן, ומובן שזה לא אידאלי מהבחינה הרגשית, אולם רופאים טוענים כי לסיכות יתרון נוסף על פני התפרים הנמסים: הסיכות עשויות מחומר אינרטי שאיננו מפריע לגוף, והגוף לא מפתח אליו תגובות אלרגיות. מעבר לכך, הסגירה באמצעות סיכות אורכת פחות מדקה. יתרונות אלה בופכים את הסיכות לאמצעי סגירה נוח יותר עבור הצוות הרפואי.

החיסרון של סגירה באמצעות סיכות, מעבר לרתיעה מהן – הוא שסגירה זו מצריכה פרוצדורה של הוצאת הסיכות כמה ימים אחרי הניתוח. בדרך כלל הוצאת הסיכות נעשית ביום האחרון לאישפוז בבית החולים, על ידי אחת מאחיות המחלקה או על ידי רופא. ישנם מקרים שבהם משחררים את היולדת ועליה לשוב לבית החולים או אל המרפאה באזור מגוריה על מנת להוציא את הסיכות.

 

הוצאת הסיכות איננה פרוצדורה כואבת. יולדות רבות חוששת מהתהליך, כיוון שיש ממילא תחושת חוסר נוחות, כאב ונפיחות באזור החתך, והן נרתעות מכך שמישהו ייגע באזור ועוד ישלוף משם סיכות! אולם הוצאת הסיכות ידועה כהקלה גדולה על תחושת המתיחה וחוסר הנוחות ולכן שווה לחכות לרגע הזה. חלק מהנשים מדווחות כי הוצאת הסיכות כואבת מעט, בעוד שעבור אחרות זה כמעט ובכלל לא מורגש.

 

בין אם זכית בתפר תת-עורי, או כמו הרוב בסגירה בעזרת סיכות, בכל מקרה, תישאר צלקת לאחר הניתוח. סוגי ניתוחים קיסריים שונים משאירים צלקות בגודל וכיוון שונים, אך דבר אחד משותף לרוב היולדות באופן גורף: בסופו של התהליך, רובן מעוניינות בצלקת קטנה וכמה שפחות בולטת על גופן.

כדי להגיע למצב שבו הצלקת מהקיסרי תגיע לנראות האופטימאלית שלה: כלומר, שטוחה ומטושטשת עד כמה שניתן, מומלץ להשתמש במוצר "קלו-קוט" לאחר שהתפרים או הסיכות הורדו והמקום סגור ויבש. קלו קוט מאיץ את תהליך הריפוי של הצלקת, משטח ומרכך אותה ומפחית אודם וגרד.
ניתן למצוא את קלו קוט בצורת ג'ל למריחה- פעמיים ביום שכבה דקה מאד למשך כ- 3 חודשים או בתרסיס, למקרים בהם הצלקת כואבת מאד ואת לא רוצה לגעת בה.

 

אולי יעניין אותך גם:
מה לא בסדר אתי שילדתי בקיסרי?
עיסוי הצלקת הקיסרית
איך לשפר את מראה הבטן לאחר ניתוח קיסרי?
הוספת תגובה

מה ההבדל מדבק לסיכות נספגות?

29/09/2021 13:54
רותי
סיכות נספגטת נראה לי מעולה
יש בתי חולים שמשתמשים בדבק, לי הדבק גרד מאד
אפשר לבקש סיכות נספגות? ממי מבקשים? מתי?
תודה על העזרה והשיתוף

אפשר לבקש מהרופא סיכות נספגות?

29/09/2021 13:52
שולי
ממש מרגש לדעת שיש את הסיכות הנספגות { לא צריךלהוציא והצלקת יפה יותר}
האם קיים בכל בית חולים? מתאים לעוד ניתוחים לא רק לקיסרי?
ממש פריצת דרך

ללא ספק תפרים עדיפים

04/09/2017 8:40
שמעון
אשתי בקיסרי הראשון עשתה סיכות הפצע לא נסגר והזדהם במשך חודשיים בקיסרי השני עשו לה תפרים וההחלמה הרבה יותר קלה. אינטרס של בתי החולים לעשות סיכות ולחסוך זמן.

לא מורגש

12/12/2016 16:16
יעלה
לאחר שני קיסריים בהרדמה ספינלית בשיבא
בהוצאת הסיכות לא היה כרוך כאב או אפילו תחושה לא נעימה....

כואבת מעט או לא מורגשת??

30/08/2015 14:15
ליאת
הוצאת הסיכות כואבת מאוד! הרגשתי שצובטים אותי בצורה כואבת בצלקת בת 5 ימים.. בכיתי מרוב כאב.

סיכון בתפרים נמסים

30/08/2015 13:22
שרון
לי נאמר שבמקרה של זיהום נקודתי- אפשר פשוט להוציא סיכה או כמה סיכות מאותו האזור ולטפל. אבל אם את עם תפרים זה בעיה לטפל וצריך להכנס שוב לחדר ניתוח.

הי בתאל

13/05/2015 21:12
יעל רותם
אנחנו מוכרים כאן באתר משחה מעולה לטיפול בצלקת, שמשפרת מאוד את המראה שלה. את יכולה לרכוש אותה בקישור הזה: http://www.keisarit.co.il/products/item/5
יעל

תפרים

13/05/2015 19:30
בתאל
לי עשו תפרים רגילים שביום של השחרור הוציאו אותם... וזה כאב! ולא הייתה הקלה אחרי זה
לא יודעת למה זה כאב יום או יומיים אחרי הוצאה של התפרים.. ולצערי 7 חודשים אחרי והצלקת לא משהו.. יש מקומות שזה טיפה בולטת... מקווה שלא יהיה לי בלידה הבא ניתוח

לא ידעתי שזאת בחירה

17/04/2015 17:04
כהן דקלה
אני עברתי שני ניתוחים קיסריים באף אחד מהם לא שאלו אותי על תפרים!!ורק לאחר 10 ימים מוציאים את הסיכות נורא....