מאמרים אחרונים

תגיות מומלצות

B.O.T BOT VBAC אחרי לידה אחרי ניתוח קיסרי אחרי קיסרי איכילוב אימהות איפה ללדת אפידורל אפס הפרדה אשפוז אחרי קיסרי ביות מלא בית חולים בלוגים בתי חולים גלריית קיסריות דולה דולה לקיסרי דולות הדסה החלמה מניתוח קיסרי הידבקויות היפוך עובר היפרדות בטנית הכנה ללידה הכנה ללידה קיסרית הכנה לניתוח קיסרי הכנה לקיסרי הנקה העמק הרדמה הרדמה מלאה הרדמה ספינאלית הריון הריון אחרי קיסרי התאוששות ויב"ק חדר ניתוח חוויית לידה חוות דעת חזרה הביתה טיפול בצלקת טיפולים טיפים טראומה יוגה ילד שני יעל רותם ירידת מים כאבים לאחר ניתוח קיסרי לידה טבעית לידה קיסרית לידת ואקום ליווי בלידה ליווי רגשי לניאדו לנל"ק לנלק לקראת ניתוח קיסרי מיעוט מי שפיר מלווה בניתוח קיסרי מלווה לאחר לידה קיסרית מעייני הישועה מצג עכוז ניתוח קיסרי ניתוח קיסרי אלקטיבי ניתוח קיסרי חוזר ניתוח קיסרי חירום ניתוח קיסרי טבעי ניתוח קיסרי מתוכנן ניתוח קיסרי שלישי סדנאות סיבוכים סיכונים סיכות או תפרים סיפור לידה סיפורי לידה עזרה לאחר לידה עיבוד חוויית לידה עיבוד לידה עיסוי פיזיותרפיה צלקת קיסרי אלקטיבי קיסרי חוזר קיסרי חירום קיסרי טבעי קיסרי ידידותי קיסרי יזום קיסרי מבחירה קיסרי מתוכנן קיסרי פרטי קלו קוט קרניוסקרל קרע דרגה 3 רופא פרטי שאלון חוויית לידה תינוקות תינוקייה תמונות מניתוח קיסרי תרפיה מוכוונת לידה

ניתוח קיסרי והחיים שאחרי

  1. דף הבית
  2. מאמרים
  3. מאמרים ניתוח קיסרי
  4. ניתוח קיסרי והחיים שאחרי

תקציר ההתרחשויות בניתוח קיסרי ובימים שאחריו.

ניתוח קיסרי והחיים שאחרי תמונה 1

 

לוקח זמן לעכל את העניין שתוכנית הלידה תישאר במגירה, ואת מקומה יחליף תור לחדר ניתוח. מי שעוברת ניתוח קיסרי ראשון, בדרך כלל לא יודעת למה לצפות – האם זה כואב? זה כמו לידה? רגע, בלידה הילד יוצא ממקום אחד ובקיסרי ממקום אחר לגמרי... ומה לגבי הדימום? יש דימום אחרי ניתוח? כי זה ניתוח והתינוק יוצא מהבטן...

 

וכמובן, איך אפשר בלי כל הדברים ששומעים כל הזמן על ניתוחים קיסריים – זה כואב מאוד, קשה לקום, קשה להתיישר, קשה ללכת.

לכל אחת יש את הדודה הרחוקה ההיא שעברה פעם מזמן ניתוח קיסרי ומספרת כמה הניתוח היה קשה, ואיזו חוויה קשה זאת, ואיך היא לא תפקדה במשך כמה זמן.

להגיד שזה לא מרתיע? זה מרתיע. עם זאת, כשיודעים לקראת מה באים, דברים נראים אחרת ואפשר להתכונן אליהם מראש.


הניתוח הקיסרי  

כל מי שעתידה לעבור ניתוח קיסרי, מתבקשת לקבוע מועד מראש, מה שמוריד מעט את מפלס הלחץ, כי בכל זאת התאריך ידוע לך ואפשר להתכונן.

טרום ניתוח - יום לפני הניתוח, מגיעים לבית החולים להערכות אחרונות – ניטור, מדדים ושיחה עם הצוות שהולך לטפל בך בניתוח. את מחליטה אם את מעוניינת שירחצו את התינוק או לא, או אם את מעוניינת במתן ויטמין K.

 

בד"כ, מנותחות בין 3-4 נשים בניתוח קיסרי אלקטיבי (תלוי כמובן באיזה מרכז רפואי). המיקום שלך בתור תלוי בעבר המיילדותי שלך וברמת הסיכון של הניתוח. ככל שהעבר המיילדותי טוב יותר ולא צפויים סיבוכים, כך תיכנסי ככל הנראה מאוחר יותר. בטרום הניתוח, יעדכנו במיקום שלך ויגידו לך מתי להגיע בבוקר הניתוח הקיסרי.

 

בתאריך שנקבע, מגיעים לבית החולים, עושים צ'ק אין במחלקת יולדות וממתינים שיקראו לך לחדר ניתוח. הדקות האלו מרגשות ומלאות בציפייה.

כשמכניסים אותך לחדרי הניתוח, את שוב פוגשת את הצוות, שואלים אותך שאלות לגבי רגישויות, מחלות במפשפחה ועוד ולגבי העבר הרפואי והמיילדותי שלך, מגיע המנתח, המיילדת, אחות חדא ניתוח, המרדים ושאר הצוות. בדרך כלל מנסים לייצר אווירה טובה - כולם שמחים, נחמדים ונעימים.

 

גם בניתוח קיסרי, כמו בלידה רגילה מקבלים הרדמה בזריקה לגב, בד״כ הרדמה ספינאלית, אבל לפעמים הרדמה אפידורלית, לפי שיקולי המרדים. ולפעמים יבצעו הרדמה כללית (הרדמה מלאה) אם יש בכך צורך, למשל לנשים שעברו ניתוחי גב ולא ניתן להזריק להן בין החוליות.

לאחר השפעת ההרדמה, המנתח מתחיל את הניתוח. תוך כמה דקות תשמעי בכי מושלם של תינוק חדש שנולד. מסיימים עם הניתוח ויוצאים להתאוששות.


החיים שאחרי -

במהלך השהות בהתאוששות תקבלי מיני משככים בהתאם לכאבים שאת חשה. בתור התחלה, לא יהיו הרבה כאבים כי יש את ההרדמה הספינאלית, אבל ככל שהזמן עובר וההשפעה מתפוגגת, הכאבים מגיעים. אין טעם להיות אמיצות – אם כואב לכן, קחו משככי כאבים.

 

העצה הבאה שווה זהב:

ברגע שמותר לך, תקומי !! תלכי, לכי מהחדר לתינוקייה, מהתינוקייה לקפיטריה, עשי סיבוב סביב בית החולים... ככל שתרבי ללכת כך הכאבים יעברו מהר יותר. (כמובן כדאי להיות קשובה לגוף ולא להגזים עם זה.. את אמורה גם לנוח ולהתאושש מהלידה).

 

קשה מאוד לקום בהתחלה, אבל אפשר להיעזר בצעיף הקשור לסוף המיטה. בלתי אפשרי כמעט להתעטש או להשתעל או לצחוק, כי זה מכאיב בצלקת, אז כדאי להפחית, לפחות בכמה ימים הראשונים.

הזכרנו דימום בהתחלה – אז גם לאחר ניתוח קיסרי יש דימום וגינלי, והא יכול להיות מסיבי כמו של לידה רגילה. זה יכול לבוא בפרקים או בפעם אחת, אבל הדימום קיים עדיין, אז כדי להיערך בהתאם. נשים רבות מעדיפות לקנות תחתונים חד פעמיים לאחר הניתוח, אבל אין תחליף לתחבושות העבות של בית החולים.

 

לא להתבייש לבקש ולקבל עזרה – בין אם זה לקום, בין אם זה ללכת, בין אם את צריכה כמה שעות לעצמך. הגוף שלך עבר משהו ועכשיו הוא מחלים.

ההחלמה אמנם מעט שונה בניתוח קיסרי, אך אם תקפידי על משככי כאבים כשכואב, הליכה ברגע שאפשר וכן, גם לתת לגוף מנוחה כשהוא דורש, אין ספק שתצלחי את ההחלמה יותר מהר ממה שחשבת.

 

 

כתבה: פלטין מרום

הוספת תגובה