מאמרים אחרונים

תגיות מומלצות

B.O.T BOT VBAC אחרי לידה אחרי ניתוח קיסרי אחרי קיסרי איכילוב אימהות איפה ללדת אפידורל אפס הפרדה אשפוז אחרי קיסרי ביות מלא בית חולים בלוגים בתי חולים גלריית קיסריות דולה דולה לקיסרי דולות הדסה החלמה מניתוח קיסרי הידבקויות היפוך עובר היפרדות בטנית הכנה ללידה הכנה ללידה קיסרית הכנה לניתוח קיסרי הכנה לקיסרי הנקה העמק הרדמה הרדמה מלאה הרדמה ספינאלית הריון הריון אחרי קיסרי התאוששות ויב"ק חדר ניתוח חוויית לידה חוות דעת חזרה הביתה טיפול בצלקת טיפולים טיפים טראומה יוגה ילד שני יעל רותם ירידת מים כאבים לאחר ניתוח קיסרי לידה טבעית לידה קיסרית לידת ואקום ליווי בלידה ליווי רגשי לניאדו לנל"ק לנלק לקראת ניתוח קיסרי מיעוט מי שפיר מלווה בניתוח קיסרי מלווה לאחר לידה קיסרית מעייני הישועה מצג עכוז ניתוח קיסרי ניתוח קיסרי אלקטיבי ניתוח קיסרי חוזר ניתוח קיסרי חירום ניתוח קיסרי טבעי ניתוח קיסרי מתוכנן ניתוח קיסרי שלישי סדנאות סיבוכים סיכונים סיכות או תפרים סיפור לידה סיפורי לידה עזרה לאחר לידה עיבוד חוויית לידה עיבוד לידה עיסוי פיזיותרפיה צלקת קיסרי אלקטיבי קיסרי חוזר קיסרי חירום קיסרי טבעי קיסרי ידידותי קיסרי יזום קיסרי מבחירה קיסרי מתוכנן קיסרי פרטי קלו קוט קרניוסקרל קרע דרגה 3 רופא פרטי שאלון חוויית לידה תינוקות תינוקייה תמונות מניתוח קיסרי תרפיה מוכוונת לידה

ביות והנקה אחרי קיסרי

  1. דף הבית
  2. מאמרים
  3. לאחר ניתוח קיסרי
  4. ביות והנקה אחרי קיסרי

ניתוח קיסרי, מעצם היותו ניתוח, משאיר את הגוף שלנו פצוע, דואב, ועייף בימים שאחריו. לאחר הניתוח אנחנו חלשות, מחוברות עדיין לאלף חוטים וצינוריות, וגופנו נתון תחת השפעה של חומרי הרדמה ומשככי כאבים. השפעתם של חומרי ההרדמה הולכת ופוחתת, אך איתה גוברים הכאבים באזור הצלקת - הבטן כואבת, קשה ללכת, קשה לקום, כואב להשתעל, כואב אפילו לצחוק.

 

וברגעים הכל כך לא פשוטים האלה - אנחנו צריכות לטפל בתינוק חדש. התינוק שלנו. אנחנו רוצות לנסות להניק אותו כי אנחנו יודעות כמה חשובה ההנקה לתינוק ולהיקשרות הראשונית בין האם לתינוק (Bonding). התינוק שלנו ירצה לינוק הרבה בימיו הראשונים ואנו צריכות להיות קרובות אליו בשביל לספק לו את הצורך הזה. אנחנו רוצות להיות איתו כל הזמן ולטפל בו 24 שעות ביממה במסגרת של ביות מלא בבית היולדות, כי אנחנו רוצות אותו הכי קרוב אלינו ואנחנו יודעות כמה חשובה לתינוק השהות עם האם מהרגע הראשון.

אבל אחרי הניתוח התינוק נלקח מאיתנו לזמן ההתאוששות, ונמנעת מאיתנו ההנקה הראשונית החשובה כל כך לביסוס ההנקה, מביאים אותו או אותה אלינו רק מספר שעות לאחר הניתוח, ואנחנו בקושי מסוגלות להתיישר על המיטה בכדי להחזיק אותו ביציבות. אנחנו אולי מצליחות להניק אותו, אבל הרגליים הקטנטנות שלו דוחפות את הבטן ולוחצות על התפרים ומוסיפות לכאב הניתוח שאנו חוות ממילא ולכאבי כיווצי הרחם לאחר הלידה. מכאן הדרך לייאוש וויתור על ההנקה היא קצרה.

החלום של הביות המלא גם הוא נראה כבר רחוק יותר - הגוף מותש, אנחנו זקוקות למנוחה, ואיך נקום בלילה מן המיטה בכדי לקחת את התינוק לחיקנו? אז האחות בתינוקיה מציעה לנו להשאיר את התינוק בלילה בתינוקיה וזה כל כך קשה לסרב להצעה הזו...

כן, אנחנו הנשים שיולדות בניתוח קיסרי עוברות חווית לידה יותר מאתגרת. קשה לנו יותר להניק וקשה לנו יותר לטפל בתינוק.

לכן, כדאי בימים שלאחר הניתוח לקבל כמה שיותר עזרה מכל הסובבים. גם מצוות המחלקה וגם מקרובי משפחה או חברים.

  • בדרך כלל יולדת שעברה ניתוח תאושפז בחדר נוח יותר - קרוב יותר לעמדת האחיות, וכזה שיש בו פחות מיטות. אל תהססי לבקש עזרה מהצוות בכל דבר שתצטרכי - לקום ולרדת מהמיטה, להתרחץ, להרים את התינוק, עזרה בהנקה והדרכה בטיפול בתינוק.
  • בבתי חולים מסויימים יאפשרו ליולדות בניתוח קיסרי לצרף אליהן מלווה שתיהיה איתן גם בשעות הלילה ותעזור להן עם הביות או עם ההנקה.
  • בקשי מהמשפחה או החברות שלא להשאיר אותך לבד, למעט בשעות המנוחה. גם בזמן האישפוז וגם בימים שאחריו, בבית. הן יעזרו לך, ויחסכו ממך כל מאמץ מיותר - טיפול בתינוק, בישול, סידור הבית, והרבה תמיכה נפשית.
  • במידת הצורך - שיכרי יועצת או מדריכת הנקה מוסמכת, שתסייע לך להתגבר על הקשיים.
  • נוחי כמה שאת יכולה - זה ישאיר לך יותר כוח פיזי ונפשי להתמודד עם הטיפול בתינוק ועם ההנקה.
  • דולה פוסט פארטום - דולה לאחר הלידה - גם תוכל לעזור בהתמודדות עם המצב החדש לאחר הניתוח, וללמד אותך דרכים להתמודד טוב יותר עם הדרישות המאתגרות של האימהות.

לסיכום, אם ילדת בניתוח קיסרי, אין זה אומר שלא תוכלי להיות אמא טובה. הביות המלא הוא אפשרי, וגם ההנקה לא בהכרח נחרבה. קחי את כל העזרה הדרושה - ויאללה בכיף לעבודה!

הוספת תגובה