מאמרים אחרונים

תגיות מומלצות

B.O.T BOT VBAC אחרי לידה אחרי ניתוח קיסרי אחרי קיסרי איכילוב אימהות איפה ללדת אפידורל אפס הפרדה אשפוז אחרי קיסרי ביות מלא בית חולים בלוגים בתי חולים גלריית קיסריות דולה דולה לקיסרי דולות הדסה החלמה מניתוח קיסרי הידבקויות היפוך עובר היפרדות בטנית הכנה ללידה הכנה ללידה קיסרית הכנה לניתוח קיסרי הכנה לקיסרי הנקה העמק הרדמה הרדמה מלאה הרדמה ספינאלית הריון הריון אחרי קיסרי התאוששות ויב"ק חדר ניתוח חוויית לידה חוות דעת חזרה הביתה טיפול בצלקת טיפולים טיפים טראומה יוגה ילד שני יעל רותם ירידת מים כאבים לאחר ניתוח קיסרי לידה טבעית לידה קיסרית לידת ואקום ליווי בלידה ליווי רגשי לניאדו לנל"ק לנלק לקראת ניתוח קיסרי מיעוט מי שפיר מלווה בניתוח קיסרי מלווה לאחר לידה קיסרית מעייני הישועה מצג עכוז ניתוח קיסרי ניתוח קיסרי אלקטיבי ניתוח קיסרי חוזר ניתוח קיסרי חירום ניתוח קיסרי טבעי ניתוח קיסרי מתוכנן ניתוח קיסרי שלישי סדנאות סיבוכים סיכונים סיכות או תפרים סיפור לידה סיפורי לידה עזרה לאחר לידה עיבוד חוויית לידה עיבוד לידה עיסוי פיזיותרפיה צלקת קיסרי אלקטיבי קיסרי חוזר קיסרי חירום קיסרי טבעי קיסרי ידידותי קיסרי יזום קיסרי מבחירה קיסרי מתוכנן קיסרי פרטי קלו קוט קרניוסקרל קרע דרגה 3 רופא פרטי שאלון חוויית לידה תינוקות תינוקייה תמונות מניתוח קיסרי תרפיה מוכוונת לידה

פרופ׳ מסלוביץ׳ עונה לשאלותיכן על ניתוח קיסרי

  1. דף הבית
  2. מאמרים
  3. מאמרים ניתוח קיסרי
  4. פרופ׳ מסלוביץ׳ עונה לשאלותיכן על ניתוח קיסרי

סיכום אירוח בנושא ניתוחים קיסריים שנערך ביולי 2022 בקבוצת הפייסבוק קיסר נולד. על הידבקויות, סגירת החתך בסיכות נמסות, ועוד.

פרופ מסלוביץ על ניתוחים קיסריים

 

שאלה: ישנן עדויות רבות על קושי במתן שתן לאחר לידה ( לפעמים לפרק זמן ממושך של כחודש פלוס) מדוע אולי זה קשור לאופן סגירה?

האם יש איברים שמוציאים/ מזיזים בזמן הניתוח ?

לפי מה נקבע לשים דבק / סיכות ברזל/ סיכות נמסות ?

תשובה: במהלך הניתוח הקיסרי מוחדר צנתר לשלפוחית השתן. במרבית המקרים אין כל בעיה לתת שתן אך ישנם דיווחים על קושי או סוג של התנגדות מסוימת במתן שתן לאחר ניתוח. כאשר השוו שיעור תלונות אלה לנשים שילדו בלידות נרתיקיות ללא קטטר קיבלו שיעור דומה לכן המחשבה היא שהקושי המדווח אינו קשור בקטטר או בניתוח אלא באלחוש במהלך הלידה או בהריון עצמו. בעיניי- עדיין בגדר תעלומה… החדשות הטובות הן שזה מסתדר.

 

שאלה: האם יש שיטה לסגירת חתך ש״מצטלקת״ טוב יותר מאחרות? למשל בקיסרי הראשון השתמשו בדבק והצלקת נראית היום (1.7 אחרי) בדיוק אותו דבר כמו יום למחרת הניתוח: עבה, אדומה, גדולה ומכוערת. שמעתי שסיכות נמסות מביאות לצלקת יפה וקטנה יותר, יש לזה ביסוס?

תשובה: יש מחקרים שמשווים בין שיטות שונות לסגירת עור אך הם חלוקים בתוצאותיהם ובשיטות מחקר בינוניות באיכותן. מנסיוני השיטות הטובות ביותר הן סיכות נמסות או תפר נמס.

 

שאלה: האם סוג התפירה משפיע על כך שיהיה הידבקויות ?

תשובה: לא. אין קשר בין אופן סגירת הרקמות לבין הדבקויות.

 

שאלה: מה ההבדל בין דבק ביולוגי לסיכות נמסות? מה היתרונות/ חסרונות?

תשובה: אלה הן שתי שיטות מעולות לסגירת עור. דבק ביולוגי כשמו כן הוא- דבק חזק שמתפרק על ידי הגוף הרבה לאחר שהצלקת סגורה. סיכות נמסות עשויות מחומר שגם הוא מתפרק על ידי הגוף והן סוגרות את הצלקת מבפנים תוך קירוב מיטבי של שולי החתך. אני משתמש בשתי השיטות אם כי מנסיוני ההצטלקות טובה יותר עם סיכות נמסות.

 

שאלה: מדוע אי אפשר ללדת ויבק אחרי חתך טי? הופניתי לקבוצה בארה"ב בה נשים הצליחו ללדת וגניאלי לאחר חתכים מסוגים שונים כולל חתך טי. האם אין שום דרך לדעת מה מצב הרחם לפני החלטה על ניתוח?

תשובה: בוודאי שאפשר . השאלה היא מהי רמת הסיכון. חתך טי עובר דרך שריר הרחם שנמצא תחת לחץ עצום בעת צירי לידה ולכן עלול להקרע עם תוצאות עגומות לאם ולילוד. בעוד ששיעור הקרע בחתך רגיל הוא כחצי אחוז, הסיכון הוא פי 7 עד 10 בחתך טי. זה אומר שרוב הנשים תצלחנה אך ההמלצה תהיה לקיסרי כדי להמנע מהקרע.

 

שאלה: 1. מאיזה חומר עשויות הסיכות הנמסות?

2. מה עדיפותן על פני סיכות רגילות מלבד ההוצאה?

3. האם תיתכן רגישות לסיכות?

4. במהלך הניתוח, אילו איברים מוצאים החוצה בכדי להגיע לרחם?

5. למה בעצם לא עושים את כל הניתוחים בשיטה הצרפתית שהיא פחות פולשנית ויותר מטיבה עם היולדת ועם היילוד.

תשובה: 1. מאותו חומר של התפרים הנמסים שנקרא פולילקטייד פוליגליקולייד. 2. אינן נמושות, אינן נתפסות בתחתון, אין צורך בהוצאתן, תוצאה אסטתית מרשימה בדרכ. 3. לכל חומר כימי תתכן רגישות אך ספציפית לסיכות הנמסות טרם נתקלתי בתגובה כזאת. 4. לא מוציאים איברים בניתוח קיסרי. מפרידים את שכבות דופן הבטן עד ההגעה לחלל הצפק ולרחם.5. את קובעת שהיא פחות פולשנית ויותר מיטיבה- אני לא ככ בטוח שהעובדות מצביעות על כך אבל זהו לא פורום דיון בניתוח בשיטה הצרפתית.

 

שאלה: אשמח לשאלות בנושא ויבק. עד איזה שבוע לתת הזדמנות לטבעי לקרות ואם לא קורה אז לגשת לקיסרי פשוט כי הסיכויים ירדו להצליח ללדת ויבק?

מה הסכנות/חסרונות בריבוי קיסרי ?

איך ניתן לדעת את רשימת הרופאים שמנצחים באילו ימים בשביל לתאם ליום בו יש רופא שמעוניינת יותר.

תשובה: ההתייחסות לרחם עם צלקת אינה שונה מבחינת פרק הזמן שניתן להמתין. אם הכל תקין אפשר להמתין גם עד שבוע 41.5. לגבי שמות הרופאים - הם מנתחים בימים שונים ולא קבועים. ממליץ לברר עם המנתח עצמו או עם מתאמת הניתוחים.

 

שאלה: עד כמה זה מסוכן להיכנס להריון ולהתנתח שוב כשבניתוח הקיסרי השני שלי היו לי הידבקויות קשות?

תשובה: בכניסה לבטן ודורשות מנתח מנוסה אך לחלוטין לא הייתי מוותר בגללן על הבאת ילד לעולם אם זהו רצונך.

 

שאלה: - האם זה נכון שבאלקטיבי לא חותכים שרירים?

- יש אופציה לתיקון החתך בקיסרי שני? (לאחר חירום) אם כן, איזה סוג של תיקון? חיצוני בלבד?

תשובה: אמונה רווחת שאין לה בסיס רפואי. אפשר ורצוי לתקן צלקת אבל חלק מהמראה של הצלקת תלוי בתהליך ההצטלקות עצמו ולכן לא ניתן להבטיח צלקת טובה יותר.

 

שאלה: אשמח לשאול אותו לגבי המדיניות של בית החולים לגבי אפס הפרדה לאחר קיסרי, וכן לגבי קיסרי ידידותי או אפשרות כלשהי לראות ולהיות חלק מהתהליך.

תשובה: קיימת אפשרות לאפס הפרדה בניתוחים קיסריים שמבוצעים בשעות אחר הצהריים לפחות פעמיים בשבוע (בדרכ בימים שני וחמישי).קיסרי ידידותי יכול להתבצע בכל יום על פי דרישתכן מול מתאמת הניתוחים.

אפס הפרדה דורש נוכחות של מיילדת שאינה חלק מכח האדם הרגיל. בניתוח חירום לא ניתן להבטיח שתהיה מיילדת פנויה בכל רגע נתון ולכן אפשר לנסות אך לא להבטיח.

 

שאלה: במידה ומתכננים מספר ניתוחים קיסריים בעתיד (למשל עוד 3-4 אחרי שעברתי שניים) האם יש משמעות לזמן שמחכים בין הריונות מעבר לשנה כמו שממליצים?

תשובה: לא. אין צורך רפואי להמתין מעבר לשנה בין קיסרי לבין כניסה להריון עם קיסרי מתוכנן בסופו.

 

שאלה: ממה שהבנתי לפני הניתוח הקיסרי היזום שעשיתי (הריון בגיל 54+ תאומים) לפני שנה ו 7 חודשים, השיטה החדשנית ביותר כיום זו שיטת ההדבקה, והיא השיטה הנהוגה בבי"ח תל השומר. ההתאוששות יותר קלה וכיום בקושי רואים את הצלקת.

תשובה: לא משוכנע שעובדתית את צודקת לגבי איזו שיטה קדמה לשנייה אבל מפרגן מאד לעמיתיי בשיבא שעשו צלקת יפה. כל הכבוד.

 

שאלה: מה הטיפול הטוב ביותר להעלמת הצלקת.

קלו קוט?

רצועות סיליקון?

איך מתקנים צלקת שחלקה סגול ובולט ?

תשובה: אין טיפול מומלץ להעלמת צלקת משום שההצטלקות תלויה בגורמים רבים. קלוקוט וגם רצועות סיליקון הוכחו כיעילות בשיעור מסוים לטיוב מראה הצלקת אך לא יעילות בכל המקרים. ישנם גורמים מקצועיים העוסקים בטיוב מראה הצלקת ואף ישנה מרפאה כזאת באיכילוב.

 

שאלה: כמה ילדים אפשר ללדת בקיסרי, מי שעברה קיסרי מהלידה הראשונה? 

תשובה: אין הגבלה למספר הילדים לאחר ניתוח. שיעור הסיבוכים תלוי במספר הקיסריים ועולה מניתוח לניתוח. אני אישית ניתחתי 3 פעמים קיסרי תשיעי . ממתין לעשירי

הוספת תגובה