מאמרים אחרונים

תגיות מומלצות

B.O.T BOT VBAC אחרי לידה אחרי ניתוח קיסרי אחרי קיסרי איכילוב אימהות איפה ללדת אפידורל אפס הפרדה אשפוז אחרי קיסרי ביות מלא בית חולים בלוגים בתי חולים גלריית קיסריות דולה דולה לקיסרי דולות הדסה החלמה מניתוח קיסרי הידבקויות היפוך עובר היפרדות בטנית הכנה ללידה הכנה ללידה קיסרית הכנה לניתוח קיסרי הכנה לקיסרי הנקה העמק הרדמה הרדמה מלאה הרדמה ספינאלית הריון הריון אחרי קיסרי התאוששות ויב"ק חדר ניתוח חוויית לידה חוות דעת חזרה הביתה טיפול בצלקת טיפולים טיפים טראומה יוגה ילד שני יעל רותם ירידת מים כאבים לאחר ניתוח קיסרי לידה טבעית לידה קיסרית לידת ואקום ליווי בלידה ליווי רגשי לניאדו לנל"ק לנלק לקראת ניתוח קיסרי מיעוט מי שפיר מלווה בניתוח קיסרי מלווה לאחר לידה קיסרית מעייני הישועה מצג עכוז ניתוח קיסרי ניתוח קיסרי אלקטיבי ניתוח קיסרי חוזר ניתוח קיסרי חירום ניתוח קיסרי טבעי ניתוח קיסרי מתוכנן ניתוח קיסרי שלישי סדנאות סיבוכים סיכונים סיכות או תפרים סיפור לידה סיפורי לידה עזרה לאחר לידה עיבוד חוויית לידה עיבוד לידה עיסוי פיזיותרפיה צלקת קיסרי אלקטיבי קיסרי חוזר קיסרי חירום קיסרי טבעי קיסרי ידידותי קיסרי יזום קיסרי מבחירה קיסרי מתוכנן קיסרי פרטי קלו קוט קרניוסקרל קרע דרגה 3 רופא פרטי שאלון חוויית לידה תינוקות תינוקייה תמונות מניתוח קיסרי תרפיה מוכוונת לידה

מילה על אחוז הלידות הקיסריות

  1. דף הבית
  2. מאמרים
  3. ניתוח קיסרי דיעות
  4. מילה על אחוז הלידות הקיסריות

אחוז הניתוחים הקיסריים מתוך כלל הלידות בישראל נמצא בעליה מתמדת. עדות של רופא מיילד בכיר.

אחוז הלידות בישראל אשר מתבצעות בניתוח קיסרי נמצא בעלייה מתמדת. אם לפני כמה עשורים היה מדובר בכ15% מכלל הלידות בישראל, הרי שהיום כבר מדובר על יותר מ 20%, והיד עוד נטויה.

לפני מספר ימים ביקרתי אצל רופא הנשים שלי, בדיקה שגרתית בתום משכב הלידה. הוא עיין במכתב השחרור שלי מבית החולים ואז סיפר, שהיום כל יולדת שניה שמגיעה אליו מסתבר שילדה בקיסרי. יכול להיות שהוא טיפה הגזים עם הסטטיסטיקה, אבל זה בהחלט יכול להצביע על מגמה. מדובר ברופא לא צעיר שנמצא בעמדה בכירה בבי"ח רמב"ם בחיפה, והוא ממשיך ומשתף אותי - כשהוא היה מתמחה (לפני לפחות 30 שנה להערכתי, אני לא יודעת את גילו המדויק), שיעור הלידות הקיסריות היה כ 17%. נתנו לנשים ללדת, גם אם זה לקח זמן רב והלידה התקדמה לאט, לא מיהרו ולא לחצו, אם היא לא תלד עכשיו היא תלד עוד כמה שעות.

היום, לדבריו, המצב השתנה. הלחץ של הזמן נכנס לתמונה, רוצים לפנות את חדרי הלידה, פשוט כך. וכך - אם הלידה מתארכת, פשוט לוקחים לניתוח. בנוסף, הוא אומר שהצוותים הרבה פחות מוכנים לקחת סיכונים - חוסר התקדמות בלידה או האטות בדופק – מייד מובילות לניתוח חירום. כך שלידה שפעם היתה מסתיימת כלידה טבעית, היום לא לוקחים שום סיכון ומסיימים בניתוח. הוא אומר שהיום אחוז הלידות הקיסריות עומד כבר על כ 30%, ולטענתו לפי המגמה שקיימת היום, נראה שבשנים הקרובות זה כבר יהיה 50%. כל לידה שניה תהיה בניתוח!!! ואני הוספתי חצי בצחוק שעוד כמה אלפי שנים עם האבולוציה ניוולד כבר עם פתח בבטן במקום צוואר רחם ונרתיק...

יצאתי מהמרפאה קצת עצובה וקצת מבולבלת, ולא יכולתי שלא לחשוב (שוב) שאולי הניתוחים שלי היו מיותרים, ושאולי אם היו נותנים לי את הזמן והתמיכה הנכונה, היו נחסכים ממני שני ניתוחים קיסריים. ברור לי שניתוח קיסרי יכול להציל חיים, על זה אין ויכוח, אבל יש כאן נקודה למחשבה. עלינו להיות מודעות לאילוצים של המערכת הרפואית, ולדרך שבה פועלים בחדרי הלידה. עלינו להגיע ללידה שלנו מוכנות, כדי לדעת ולהבין מה קורה, לשאול את השאלות ולהיות מעורבות בהחלטות, כדי שלא להגיע לניתוח שאין בו הכרח.

הוספת תגובה

הי נטע

15/01/2016 10:30
יעל רותם
מסכימה איתך, כדי לראות את התמונה השלמה ראוי היה לדבר גם על נתוני "תוצאות הלידות" בשנים אלה, בהשוואה למה שהיה לפני כן.
אבל מאמר זה כמו שאת רואה איננו מאמר מדעי או אקדמי, אלא יותר כמו הזמנה להסתכל על האחוזים בעין בירוקתית ולהעלות את השאלות - בלי להגיע עדיין לשלב התשובות.
אני רואה שזה כרגע לא מספק אותך, כנראה שאת אדם יסודי וסקרן, וזה נפלא. אם תמצאי את הנתונים שיעשו לך סדר בנושא הזה, אשמח אם תשתפי אותם איתנו.
יעל רותם
מנהלת האתר קיסר נולד.

איך אפשר להתייחס לכתוב

14/01/2016 17:22
נטע
בלי לקבל נתון מקביל על אחוז הילדים שנפגעו בלידות באותן שנים?
אולי ריבויי הניתוחים הגדילו את אחוז הילדים הבריאים?