מאמרים אחרונים

תגיות מומלצות

B.O.T BOT VBAC אחרי לידה אחרי ניתוח קיסרי אחרי קיסרי איכילוב אימהות איפה ללדת אפידורל אפס הפרדה אשפוז אחרי קיסרי ביות מלא בית חולים בלוגים בתי חולים גלריית קיסריות דולה דולה לקיסרי דולות הדסה החלמה מניתוח קיסרי הידבקויות היפוך עובר היפרדות בטנית הכנה ללידה הכנה ללידה קיסרית הכנה לניתוח קיסרי הכנה לקיסרי הנקה העמק הרדמה הרדמה מלאה הרדמה ספינאלית הריון הריון אחרי קיסרי התאוששות ויב"ק חדר ניתוח חוויית לידה חוות דעת חזרה הביתה טיפול בצלקת טיפולים טיפים טראומה יוגה ילד שני יעל רותם ירידת מים כאבים לאחר ניתוח קיסרי לידה טבעית לידה קיסרית לידת ואקום ליווי בלידה ליווי רגשי לניאדו לנל"ק לנלק לקראת ניתוח קיסרי מיעוט מי שפיר מלווה בניתוח קיסרי מלווה לאחר לידה קיסרית מעייני הישועה מצג עכוז ניתוח קיסרי ניתוח קיסרי אלקטיבי ניתוח קיסרי חוזר ניתוח קיסרי חירום ניתוח קיסרי טבעי ניתוח קיסרי מתוכנן ניתוח קיסרי שלישי סדנאות סיבוכים סיכונים סיכות או תפרים סיפור לידה סיפורי לידה עזרה לאחר לידה עיבוד חוויית לידה עיבוד לידה עיסוי פיזיותרפיה צלקת קיסרי אלקטיבי קיסרי חוזר קיסרי חירום קיסרי טבעי קיסרי ידידותי קיסרי יזום קיסרי מבחירה קיסרי מתוכנן קיסרי פרטי קלו קוט קרניוסקרל קרע דרגה 3 רופא פרטי שאלון חוויית לידה תינוקות תינוקייה תמונות מניתוח קיסרי תרפיה מוכוונת לידה

הפנטזיה ושיברה

  1. דף הבית
  2. מאמרים
  3. איך זה מרגיש?
  4. הפנטזיה ושיברה

מה קורה איתי כשהלידה לא כמו שחלמתי?

מהרגע שנולדת שמעת שאחד מהיעודים שלך בחיים הוא ללדת ילדים.

במשך השנים שמעת ואף גדלת על סיפורי לידות, כולל הלידה שלך, של אימהות שסבבו סביבך, ובעיקר על חווית הלידה הטבעית.. פינטזת על הרגע שבו תתבשרי שאת בהריון ואיך תהיה הלידה.. טבעית, מהירה, בלי כאב ואיך התינוק/ת ישר יונח עלייך ויינק, יתחמם מחום גופך... וקשר ההתאהבות הראשונית יחל. והנה הגיע הרגע הגדול שבו התבשרת שאת בהריון, ולמרות שלא נוח כי עייפים, יש בחילות, הקאות, כאבים, והבגדים לא עולים עלייך, ניחמת את עצמך שלא נורא והמשכת לפנטז על הלידה...

ו..הפנטזיה נשברה... הלידה הפכה להיות ניתוח קיסרי או מתוכנן שאליו עוד יכולת להתכונן קצת, או חרום שאליו בכלל לא התכוננת ואפילו יכול להיות שלא היית במצב להבין מה קורה סביבך.

ההלם והטראומה עצומים, כל הפנטזיה התפוגגה ברגע.

ברוך השם הלידה עברה והנה את כבר אחרי. ועכשיו הגיע תור רגשי האשם:

בגללי התינוק לא חווה את כל תהליך הלידה הפיזיולוגית כמו שצריך, הוא לא הרגיש את חום גופי... ולא ינק מההתחלה... הוא נשאר יותר זמן בבית-החולים בגללי... אני אמא לא מספיק טובה, אפילו ללדת לא הצלחתי כמו שמצפים.

האם הוא מתפתח כמו שצריך למרות כל מה שעבר? למה אני לא מפסיקה לבכות למרות שהכל בסדר? למה הוא בוכה כל-כך הרבה? למה הוא מתקשה כשאני מנסה לערסל אותו? ועוד האשמות כאלה ואחרות. הניחי רגע את שק רגשי האשמה - הוא כבד וילווה אותך מעכשיו לאורך כל הדרך.

את האמא הכי טובה לילד שלך!! את מבינה אותו ואת צרכיו הכי טוב! את נותנת לו אהבה, חום, אוכל וקשר, וזה הכי חשוב לו.

הוא בוכה כי יצא לעולם אחר משהיה רגיל לחיות בו עד הלידה במהירות, וגם הוא צריך לעכל את התהליך שעבר. גם הוא פנטז ברחם על תהליך הלידה שיהיה איטי, הוא יקבע את הקצב שיצא, יגיע ישר לזרועות אמו שתחבק, תחמם ותנשק. וגם אצלו הפנטזיה נשברה והוציאו אותו מהר ובבת אחת לעולם החדש.  אולי יש לו מתח, גם בשרירים וגם בנפש. הוא לא עבר את תהליך הלידה הפיזיולוגית שבה כדי להיכנס לתעלת הלידה עליו להתעגל,אלא יצא עם הגוף ישר, יצא ממקום חשוך ומוגן לאור ולידים זרות שישר טיפלו בו, ואולי אף עם מכשירים. וזה בסדר, זה היה צורך הלידה - להציל אותך ואת תינוקך.

נכון שיתכן שלא שמו אותו עלייך ויכול להיות שאפילו לא היית בהכרה מההרדמה - גם זה בסדר, את לא אשמה, זה קורה. וטוב שאת פה לקרוא את מה שאני כותבת.

גם אם את לא מניקה, את האמא הכי טובה לילדך אשר מעניקה לו את מזון החיים. הקרבה והרגשת החום והקשר עין יחד עם הקול שלך מספק לו את הצורך הרגשי וההתפתחותי.

הרבה תינוקות שנולדו בלידה קיסרית סובלים ממתח שרירי בגוף כתוצאה מהלידה, מתח אשר גורם להם לא להיות רגועים, לא להירדם לבד, ולהיות חסרי סבלנות. ההתפתחות שלהם הרבה פעמים מצביעה על קשיי ריכוז.

יש דרך לעזור לו ולך להקל על הקשיים ולהקשר אחד לשני:

  • עיסוי מרפה שרירים ומתח בגוף ומקרב תקשורת.
  • ערסול גם כן מחזיר אותו להיזכרות ברחם ומרפה שרירים.
  • שימת לב לשלבי ההתפתחות המוטורית, ואם הוא עושה את השלבים נכון. וגם אם משהו לא תקין ונוצר קושי, תמיד אפשר לעבוד על הבעיה ולשפר בכל גיל.

והמלצה לך אמא יקרה: כדי שתוכלי להניח לרגע את שק רגשי האשמה הכבד [כבר אמרנו שיגיעו עוד בהמשך..] אני ממליצה לך לעבד את התהליך וסיפור הלידה. זה עלול לעזור לך להיפרד מהמשא הכבד ולהתפנות להמשך הגידול של ילדייך.

מקווה שעזרתי ולו במעט להקל על הפחדים ורגשי האשם.

נעים להכיר: קוראים לי איריס עתיר.

אני מלווה ותומכת באימהות ומשפחות אחרי לידה [מצמיחה משפחות], עוסקת בליווי התפתחותי ובייבי יוגה גם סדנאות וגם פרטני, מאבחנת ומטפלת בשיטת ורדי, מנחה עיסוי תינוקות, איזון החיים, ומחנכת בגיל הרך.

מוזמנת להתייעץ  בשעת הצורך:

052-3523544

 

 

 

 

 

הוספת תגובה