מאמרים אחרונים

תגיות מומלצות

B.O.T BOT VBAC אחרי לידה אחרי ניתוח קיסרי אחרי קיסרי איכילוב אימהות איפה ללדת אפידורל אפס הפרדה אשפוז אחרי קיסרי ביות מלא בית חולים בלוגים בתי חולים גלריית קיסריות דולה דולה לקיסרי דולות הדסה החלמה מניתוח קיסרי הידבקויות היפוך עובר היפרדות בטנית הכנה ללידה הכנה ללידה קיסרית הכנה לניתוח קיסרי הכנה לקיסרי הנקה העמק הרדמה הרדמה מלאה הרדמה ספינאלית הריון הריון אחרי קיסרי התאוששות ויב"ק חדר ניתוח חוויית לידה חוות דעת חזרה הביתה טיפול בצלקת טיפולים טיפים טראומה יוגה ילד שני יעל רותם ירידת מים כאבים לאחר ניתוח קיסרי לידה טבעית לידה קיסרית לידת ואקום ליווי בלידה ליווי רגשי לניאדו לנל"ק לנלק לקראת ניתוח קיסרי מיעוט מי שפיר מלווה בניתוח קיסרי מלווה לאחר לידה קיסרית מעייני הישועה מצג עכוז ניתוח קיסרי ניתוח קיסרי אלקטיבי ניתוח קיסרי חוזר ניתוח קיסרי חירום ניתוח קיסרי טבעי ניתוח קיסרי מתוכנן ניתוח קיסרי שלישי סדנאות סיבוכים סיכונים סיכות או תפרים סיפור לידה סיפורי לידה עזרה לאחר לידה עיבוד חוויית לידה עיבוד לידה עיסוי פיזיותרפיה צלקת קיסרי אלקטיבי קיסרי חוזר קיסרי חירום קיסרי טבעי קיסרי ידידותי קיסרי יזום קיסרי מבחירה קיסרי מתוכנן קיסרי פרטי קלו קוט קרניוסקרל קרע דרגה 3 רופא פרטי שאלון חוויית לידה תינוקות תינוקייה תמונות מניתוח קיסרי תרפיה מוכוונת לידה

אם כבר ניתוח קיסרי - עדיף שיהיה מתוכנן

  1. דף הבית
  2. מאמרים
  3. ניתוח קיסרי דיעות
  4. אם כבר ניתוח קיסרי - עדיף שיהיה מתוכנן

יש הבדלים משמעותיים בין קיסרי חירום לקיסרי מתוכנן. לא תמיד אפשר לבחור, אבל כשיש לך בחירה - מה עדיף?

יולדת בניתוח קיסרי

מאת: פלטין מרום


האמת, חשבתי הרבה איך לפתוח את המאמר הזה, ולא מצאתי דרך יותר נכונה להכניס אתכן למאמר ולהבנה בסיסית מאשר הדרך הבאה:

אתן טסות במטוס, מחלקה ראשונה, מגישים לכן את האוכל, אתן מנמנמות בכיף, שומעות מוזיקה, רואות סדרה נחמדה.. המטוס נוחת ואתן מגיעות ליעד בכיף.

 

עכשיו דמיינו את הסיטואציה הזאת: אתן עדיין במטוס, במחלקה ראשונה, אבל איך שבאים להגיש לכן את האוכל, אתן שומעות "נחיתת חירום, נחיתת חירום", משמע, עתידה להתקיים ממש עכשיו נחיתה שלא תוכננה בשל סיבות כאלו ואחרות כגון תקלה טכנית, מקרה חירום רפואי, תנאי מזג האויר וכדומה.


אז זהו, שאין יותר מדי הבדל בין זה לבין לעבור ניתוח קיסרי.

 

לפני הכל, אני אבהיר את עמדתי ואומר שאם אין צורך רפואי לגשת לקיסרי – אז פשוט לא, כי זה עדיין ניתוח על כל המשתמע (אבל על זה במאמר אחר..). 

אבל אם יש ספק כגון מצג עכוז, מצג שלא מאפשר לידה נרתיקית, עובר גדול, פרע כתפיים בלידה קודמת וסיבות נוספות שהרופא ממליץ עלניתוח קיסרי, אז כן, לגשת לקיסרי מתוכנן.

 

אני יודעת, כולן רוצות לחוות את חווית הלידה, אבל בתור אחת שגם "חוותה" לידה נרתיקית וגם נהנתה  (כן, נהנתה, תקראו לי מזוכיסטית) ממשככי הכאבים שנותנים לי אחרי ניתוח, בעיקר את המורפיום בהתאוששות - אני ממש ממליצה על קיסרי.

באופן אישי, אחרי הלידה הראשונה שלי שהסתיימה בפרע כתפיים, הוסבר לי שאאלץ לעבור ניתוח בפעם הבאה שאלד. 

אני מודה שבהתחלה ממש לא הסכמתי לשמוע על ניתוח ורציתי לנסות לידה רגילה (כן, גם פה, הסיפור המלא בהזדמנות אחרת). קרה מה שקרה ומצאתי את עצמי בחדר ניתוח, ממתינה שיוציאו ממני את הילד השני, ואז גיליתי, ניתוח הוא לא כזה גרוע, ההיפך, אפילו ההתאוששות שלי הייתה מהירה יותר בניתוח מאשר בלידה הרגילה.

 

אז אחרי ההקדמה המכובדת הזאת, למה בכל זאת עדיף ניתוח קיסרי אלקטיבי על פני חירום ?

אני מכירה לא מעט שנאמר להם מבחינה רפואית שעליהן לעבור ניתוח, ובכל זאת החליטו לנסות ללדת רגיל והלידה הסתיימה בניתוח חירום. 

 

אז למה לא – 

  1. כי כשאת מגיעה לניתוח קיסרי, את מגיעה מוכנה נפשית. הניתוח נקבע משבוע 33 לשבוע 38-39 תלוי במצבך הרפואי (ואם הוא לא קריטי, הרווחת, תבחרי גם תאריך שממש בא לך עליו).
  2. מעבר להכנה הנפשית, יש גם את ההכנה הפיזית – את יכולה לשטוף את הבית יום לפני שאת צריכה להגיע לניתוח ובעצם להכין אותו לבייבי החדש, גם לעבור במספרה ואצל הקוסמטיקאית והמניקוריסטית, את יכולה.
  3. שמעתי מלא מעט בנות על האכזבה הזאת, שהן רצו ללדת רגיל ובסוף זה הגיע לקיסרי. אז למה להתאכזב? אם מראש עקב מקרה רפואי (בלבד, אני באמת לא מעודדת ניתוחים סתם בשביל הכיף) הוסבר לכן שעדיף ניתוח, אז כדי ללכת, גם בשביל לא להתאכזב.
  4. בניתוחי חירום לפעמים ההרדמה היא הרדמה מלאה, מה שמקשה יותר על ההחלמה מהניתוח, ולעומת זאת בניתוח אלקטיבי ניתן לבחור בין הרדמה ספינלית להרדמה מלאה, אבל את עדיין מגיעה מוכנה לכך.
  5. אין לחץ!!! מה שיש ובשפע כשמדובר על קיסרי חירום. בקיסרי מתוכנן את מגיעה בנחת לחדר שלך, עושה צ'ק אין וקוראים לך לניתוח.

 

לסיכום, כדאי להגיע לניתוח מוכנה, נפשית ופיזית. ואת זה אפשר לעשות רק כשהניתוח אלקטיבי וידוע מראש.

זה אולי נכון שעדיף לנסות ולהתאכזב מאשר להתאכזב שלא ניסית - אבל כשהדבר כרוך בסיכונים בריאותיים, עדיף ללכת על מה שיותר בטוח. 

אם יש ספק, אין ספק.

 

 

הוספת תגובה