מאמרים אחרונים

תגיות מומלצות

B.O.T BOT VBAC אחרי לידה אחרי ניתוח קיסרי אחרי קיסרי איכילוב אימהות איפה ללדת אפידורל אפס הפרדה אשפוז אחרי קיסרי ביות מלא בית חולים בלוגים בתי חולים גלריית קיסריות דולה דולה לקיסרי דולות הדסה החלמה מניתוח קיסרי הידבקויות היפוך עובר היפרדות בטנית הכנה ללידה הכנה ללידה קיסרית הכנה לניתוח קיסרי הכנה לקיסרי הנקה העמק הרדמה הרדמה מלאה הרדמה ספינאלית הריון הריון אחרי קיסרי התאוששות ויב"ק חדר ניתוח חוויית לידה חוות דעת חזרה הביתה טיפול בצלקת טיפולים טיפים טראומה יוגה ילד שני יעל רותם ירידת מים כאבים לאחר ניתוח קיסרי לידה טבעית לידה קיסרית לידת ואקום ליווי בלידה ליווי רגשי לניאדו לנל"ק לנלק לקראת ניתוח קיסרי מיעוט מי שפיר מלווה בניתוח קיסרי מלווה לאחר לידה קיסרית מעייני הישועה מצג עכוז ניתוח קיסרי ניתוח קיסרי אלקטיבי ניתוח קיסרי חוזר ניתוח קיסרי חירום ניתוח קיסרי טבעי ניתוח קיסרי מתוכנן ניתוח קיסרי שלישי סדנאות סיבוכים סיכונים סיכות או תפרים סיפור לידה סיפורי לידה עזרה לאחר לידה עיבוד חוויית לידה עיבוד לידה עיסוי פיזיותרפיה צלקת קיסרי אלקטיבי קיסרי חוזר קיסרי חירום קיסרי טבעי קיסרי ידידותי קיסרי יזום קיסרי מבחירה קיסרי מתוכנן קיסרי פרטי קלו קוט קרניוסקרל קרע דרגה 3 רופא פרטי שאלון חוויית לידה תינוקות תינוקייה תמונות מניתוח קיסרי תרפיה מוכוונת לידה

טיפול בצלקת מניתוח קיסרי

  1. דף הבית
  2. מאמרים
  3. לאחר ניתוח קיסרי
  4. טיפול בצלקת מניתוח קיסרי
פלא ג'ל

הלידה הקיסרית מאחורייך, אבל הצלקת עדיין איתך.

יכול להיות שאת עדיין חשה בה כל הזמן, היא אולי מגרדת או כואבת, לפעמים ישנה תחושה של עקצוץ באזור, ועוד תחושות נוספות. ובנוסף לכל אלה, ייתכן שגם מראה הצלקת מפריע לך. אמנם היא נמצאת במקום יחסית נסתר ולא רואים אותה כשאת לבושה, אבל לפעמים עצם קיומה של הצלקת הגדולה הזו פוגע בתחושה שלנו כלפי גופנו, ובמיוחד אם הצלקת בולטת מאוד.

מתי מתחילים לטפל בצלקת הקיסרית?

ניתן להתחיל לטפל בצלקת מייד לאחר הניתוח, אך כמובן שיש להיזהר בשימוש עם חומרים לא מתאימים, ובכל מקרה תמיד לשמור על היגיינה וניקיון של האזור כדי לא לגרום לזיהום הצלקת.

בסיום הניתוח, סוגרים את החתך החיצוני בעור באמצעות סיכות או בעזרת תפרים נמסים, ובדרך כלל מניחים חבישה על כל האזור. לאחר כמה שעות, פחות או יותר בזמן שמקימים את היולדת בפעם הראשונה מהמיטה, מסירים את החבישה הזו, ומרגע זה החתך למעשה נשאר חשוף לאוויר, ויכול לבוא במגע עם הבגדים (כלומר בעיקר עם התחתונים).

בשלב זה אפשר וגם רצוי מאוד להתקלח ולרחוץ את אזור הצלקת היטב במים וסבון. רוב הרופאים והצוותים בבתי חולים ממליצים על שטיפה כמה פעמים ביום, אבל בדרך כלל הם לא מציינים שם של חומר מסוים שכדאי להתשמש בו, מכיוון שהם בתור צוות רפואי לא יכולים לקחת אחריות על אותו תכשיר. כל זה לא אומר שהתכשירים לטיפול בצלקת אינם מועילים.

במהלך האשפוז בבית החולים (שאורכו בדרך כלל 4-5 יממות), אחיות מחלקת יולדות וצוות הרופאים יעקבו אחת מצב הצלקת שלך ויבדקו האם החתך נסגר ומחלים כראוי, האם יש מסביבו אדמומיות והאם ישנו דימום או הפרשה כלשהי מהחתך. אם קצב סגירת החתך שלך יהיה לשביעות רצון הצוות המטפל, יסירו את הסיכות מהצלקת בדרך כלל ביום השחרור. במקרים אחרים, ישחררו אותך הביתה עדיין עם הסיכות הסוגרות את החתך וינחו אותך מתי לגשת אל המרפאה הקהילתית, שם יסירו לך אותן בתחנת האחיות.

עד מתי ניתן עוד להשפיע על מראה הצלקת הקיסרית?

חלון ההזדמנויות לטיפול בצלקת מהניתוח הקיסרי, וצלקות בכלל, הוא סביב שנתיים. נתון זה משתנה מעט מאישה לאישה. אבל אם בתקופה של השנתיים הראשונות הצלקת עדיין מציקה, מגרדת, אדומה ועדיין מורגשת – סימן שאפשר עוד להשפיע על ההחלמה שלה, ורצוי להיעזר בתכשיר המעודד את ריפוי הצלקת הקיסרית.

סוגי תכשירים להחלמת הצלקת הקיסרית

בהרבה מקרים, למעשה אין הכרח לטפל בצלקת בתכשיר כלשהו, והדבר היחיד שיש לעשות הוא לשמור על ניקיונה ולרחוץ את האזור כמה פעמים ביום.
עם זאת, נשים רבות רוצות לזרז אתת החלמת האזור, מסיבות אסתטיות או בגלל שהצלקת מציקה להן, פיזית ורגשית.
ישנם בשוק כמה וכמה תכשירים המיועדים ביוק למטרה זו – לעזור לצלקת להחלים טוב יותר, לטשטש אותה, ולהרגיע את האזור סביבה.

הנה כמה סוגים של תכשירים נפוצים:

תרחיץ פולידין – תכשיר זה מיוצר על ידי חברות שונות כגון ד"ר פישר. זהו תכשיר נוזלי שניתן לרכוש בפארמים ללא מרשם רופא, ותפקידו הוא לחטא את האזור ולמנוע זיהומים בקטריאליים או פטריתיים, או במונח הרפואי – תכשיר אנטיספטי. חלק מהצוותים הרפואיים בבתי החולים ממליצים להשתמש בפולידין לחיטוי האזור אחרי הניתוח, ונשים רבות משתמשות בו לרחיצת אזור הצלקת בימי האשפוז וגם לאחר החזרה הביתה. אפשרי ומועיל, אבל לא חובה, גם מים וסבון פשוט בדרך כלל יעשו את העבודה.

תכשירים טבעיים

פלא ג'ל ופלא ספריי – אלה הם שני מוצרים שעשו להם שם של מוצרים מומלצים לא רק בקרב היולדות הישראליות, אלא גם בקרב מיילדות בבתי חולים, וע"י דולות רבות. אלה הם מוצרים טבעיים לגמרי המיוצרים בישראל ע"י חברה בשם אינקולינה.

פלא ספריי הוא תרסיס המיועד לשימוש בשעות הראשונות אחרי הניתוח, כאשר החבישה עדיין נמצאת על הפצע ולא ניתן למרוח משחה ישירות על האזור. התרסיס נספג בתחבושת, מחלחל ונשאר קרוב אל האזור הפצוע. התרסיס הינו תכשיר ארומתרפי ולכן הוא עובד על זירוז ההחלמה גם אם הוא לא נוגע ישירות בצלקת. ואגב, הוא מתאים גם לשימוש לאחר לידה ואגינלית ועוזר בהחלמת אזור הפרינאום לאחר מעבר התינוק שם (במיוחד אם יש קרעים או תפרים).

פלא ג'ל הוא משחה לטיפול בפצעים ולזירוז איחוי של צלקות, כמו הצלקת מניתוח קיסרי. פלא ג'ל יכול לעזור לשפר את מראה הצלקת, לזרז את החלמת הרקמות שנפגעו ולהפחית תחושת גרד בעור. ניתן להשתמש בו מייד מרגע שהתחבושת הוסרה מאזור הניתוח, במריחה ישירות על העור או על גבי פד שיונח על הצלקת.

אלופירסט -

זהו תכשיר נוזלי המכיל תמצית מצמח האלוורה הידוע בסגולות הריפוי שלו, בעיקר לפגעי עור, אבל לא רק. תכשיר זה מגיע בבקבוק גדול עם שפריצר וניתן להשפריצו על החתך הקיסרי, וגם על פצעים וחתכים אחרים. האלופירסט מיוצר ע"י חברת Forever המוכרת את מוצריה בשיטת השיווק הרשתי, ולכן ניתן להשיג אותו (ואת שאר מוצרי החברה) רק בנקודות מכירה ואצל משווקות ברחבי הארץ, ולא ניתן לרכוש אותו דרך האינטרנט.

תכשירים רפואיים

לצד המוצרים הטבעיים, ישנם בשוק כמה מותגים ידועים המשווקים משחות או מדבקות לריפוי הצלקת. הנה כמה מהמוכרים ביניהם:

+NewGel – אלו הן יריעות העשויות מסיליקון רפואי, המיועדות להדבקה על הצלקת בשלב שבו החתך כבר סגור לגמרי ואין ממנו כל הפרשה או דימום. המותג משווק יריעות בגדלית ובצורות שונות, ובין המוצרים ישנן יריעות המותאמות בצורתן בדיוק לחתך הקיסרי. האריזה מכילה שתי יריעות, בצבע שקוף או צבע גוף, אשר בכל אחת מהן ניתן לעשות שימוש חוזר, כך שהן מספיקות בשימוש נכון למעל חודשיים. היריעות הוכחו באופן מדעי כמשפרות את מראה הצלקת, עוזרות לשטח ולטשטש אותה.

NewGel+E – זהו ג'ל לטיפול בצלקת, אשר מורחים על הצלקת והוא עוזר לרכך את הצלקת, לטשטש ולהבהיר אותה. הג'ל עשוי מסיליקון ומתאי למריחה על הצלקת הקיסרית, כמו גם על צלקות באזורים אחרים בגוף. השימוש האידאלי בג'ל הוא בטיפול משולב עם היריעות להדבקה על הצלקת. שניהם מומלצים ע"י רופאים וכמובן משווקים באישור משרד הבריאות.
ניתן להשיג את המוצרים הללו ישירות בהזמנה כאן באתר, או ברשת הסופר פארם.

קלו קוט Kelo Cote – גם ג'ל זה מכיל סיליקון ותפקידו למנוע התפתחות צלקת אבנורמאלית (כלומר צלקת אדומה, שמתפתחת לא יפה, עבה ונוקשה וכו') ולדאוג לכך שתהליך ריפוי העור יהיה תקין ובסופו של דבר הצלקת תהיה מינימלית. ניתן לרכוש את הג'ל בפארמים השונים.

איך נראית הצלקת שלך?

כיצד את מטפלת בה?

ספרי לנו בתגובות כאן למטה!

 

אולי יעניין אותך גם:
טיפים לימים שאחרי הניתוח
הפרעת סטרס פוסט-טראומטית לאחר לידה קיסרית
הידבקויות בניתוח קיסרי
הוספת תגובה

שטיפות

23/08/2016 12:00
לינוי לוי
שלום,
בבית חולים אמרו לי לעשות שטיפות פעמיים ביום. השאלה היא למשך כמה זמן?

הי הדסה

08/04/2016 10:52
יעל רותם
תשעה חודשים אחרי הניתוח כבר לא אמורה להיות הפרשה מהאזור, וגם דימום מהצלקת בשלב זה הוא חריג. כדאי מאוד לגשת ולבדוק את החתך אצל הרופא שלך, או לפחות במרפאת האחיות - שימליצו לך לאן להמשיך.
אל תזניחי את זה! יהיה לך הרבה יותר נעים וקל כשהצלקת תיסגר והכאב ייפסק. וכמובן, האזור ייראה אסתטי יותר.
יעל רותם
מנהלת האתר
יעוץ ליולדות בקיסרי

הפרשה עם דם וכאב קטן

08/04/2016 5:47
הדסה
אני אחרי ניתוח קייסרי 9 חודשים כבר ויש לי הפרשה ודימום קטן מאוד מאיזור הניתוח שמלווה בכאב חד למקום עצמו חוץ משטיפות אני מישתמשת במישחת כלורפניקול לטיפול זיהום עור שהישתמשתי בחודש הראשון שהיה לי הפרשות מה ניתן לעשות בנידון