מאמרים אחרונים

תגיות מומלצות

B.O.T BOT VBAC אחרי לידה אחרי ניתוח קיסרי אחרי קיסרי איכילוב אימהות איפה ללדת אפידורל אפס הפרדה אשפוז אחרי קיסרי ביות מלא בית חולים בלוגים בתי חולים גלריית קיסריות דולה דולה לקיסרי דולות הדסה החלמה מניתוח קיסרי הידבקויות היפוך עובר היפרדות בטנית הכנה ללידה הכנה ללידה קיסרית הכנה לניתוח קיסרי הכנה לקיסרי הנקה העמק הרדמה הרדמה מלאה הרדמה ספינאלית הריון הריון אחרי קיסרי התאוששות ויב"ק חדר ניתוח חוויית לידה חוות דעת חזרה הביתה טיפול בצלקת טיפולים טיפים טראומה יוגה ילד שני יעל רותם ירידת מים כאבים לאחר ניתוח קיסרי לידה טבעית לידה קיסרית לידת ואקום ליווי בלידה ליווי רגשי לניאדו לנל"ק לנלק לקראת ניתוח קיסרי מיעוט מי שפיר מלווה בניתוח קיסרי מלווה לאחר לידה קיסרית מעייני הישועה מצג עכוז ניתוח קיסרי ניתוח קיסרי אלקטיבי ניתוח קיסרי חוזר ניתוח קיסרי חירום ניתוח קיסרי טבעי ניתוח קיסרי מתוכנן ניתוח קיסרי שלישי סדנאות סיבוכים סיכונים סיכות או תפרים סיפור לידה סיפורי לידה עזרה לאחר לידה עיבוד חוויית לידה עיבוד לידה עיסוי פיזיותרפיה צלקת קיסרי אלקטיבי קיסרי חוזר קיסרי חירום קיסרי טבעי קיסרי ידידותי קיסרי יזום קיסרי מבחירה קיסרי מתוכנן קיסרי פרטי קלו קוט קרניוסקרל קרע דרגה 3 רופא פרטי שאלון חוויית לידה תינוקות תינוקייה תמונות מניתוח קיסרי תרפיה מוכוונת לידה

הריון, סקירה ומרפאת הריון בסיכון

  1. דף הבית
  2. מאמרים
  3. בלוגים
  4. הריון, סקירה ומרפאת הריון בסיכון

שני ההריונות הקודמים שלי עברו בלא כל בעיה. אז איך עכשיו מצאתי את עצמי במעקב הריון בסיכון?

 

היום כבר לא אומרים את מה שאמרו בעבר: "פעם קיסרי, תמיד קיסרי", כי הרי אפשר ללדת בלנל"ק אחרי קיסרי אחד. אבל כשאת מגיעה ללידת הויב"ק שלך ושוב מתאכזבת ומגיעה לניתוח השני, אז את כבר מגלה ש "פעמיים קיסרי, תמיד קיסרי", לפחות ברובם המכריע של המקרים. 

 

נכנסתי להריון שלישי ארבע וחצי שנים לאחר הקיסרי השני, לאחר התלבטות גדולה וארוכה האם אני בכלל רוצה את זה. כן, מותר להתלבט. אחרי שיש בבית בת ובן, וחיינו נכנסו לשגרה נעימה של שינה טובה בלילות והרמוניה נעימה בין כל בני הבית - לא פשוט להחליט להביא עוד ילד, שמי יודע אילו הרפתקאות הוא יביא עמו. ילד שלישי, ועוד במרווח שנים יחסית גדול. איך יהיה ההיריון? יותר קשה מהקודמים? הרי התבגרתי בחמש שנים מאז... אבל איכשהו בפנים עמוק עמוק, לא יכולתי להשלים עם הרעיון שלא אהיה שוב בהריון, שלא אלד יותר, שלא אניק יותר. והנה החלטתי - ילד שלישי.

 

תחילת ההריון הייתה אכן קשה: בחילות והקאות, מצבי רוח ובכי, עייפות, צרבות. השליש הראשון נמשך ונמשך עד לשבוע 17, ואז לבסוף הקאות הבוקר פסקו והחלה תקופה נעימה יותר. מההתחלה כל הבדיקות יצאו מצוינות, השקיפות, החלבון העוברי ובדיקות הדם האחרות. אפשר להירגע ולנוח. האמנם?

בסקירה השנייה אצל רופא מומחה לאולטראסאונד באזור הקריות התגלה מה שנקרא בפיו "ממצא מרשים" - דהיסנס של הצלקת הניתוחית. גם אני עד לאותו רגע לא שמעתי את הביטוי הזה, למרות שאני די בקיאה בכל הקשור לתחום ההריון ודואגת תמיד להכיר את כל המצבים האפשריים, לא מתוך חרדה, אלא מתוך עניין וסקרנות. דהיסנס משמעותו מצב של היפרדות של הצלקת, כך שבאזור שבו סגרו את הרחם בניתוחים הקודמים, עובי הרחם נהיה דק יותר. אצלי נמדד עובי של 4.1 מ"מ, שזה אולי נשמע דק מאוד, אבל מסתבר שמבחינת הרופאים, הגבול  בין מצב סביר למצב קריטי עובר ב 2.6 מ"מ.

 

בשלב זה הפנו אותי למעקב במרפאת בריאות האישה בקופ"ח מכבי (כלומר מרפאת הריון בסיכון). למזלי, קיבלתי תור עוד באותו שבוע, לאחר שלושה ימים. גם אני, אבל בעיקר בעלי, היינו מאוד בלחץ להבין מה קורה שם בפנים, מה באמת מידת הסיכון והאם באמת אצטרך לנוח בשכיבה עד הלידה, כפי שהמליץ הרופא שגילה את ההיפרדות של הצלקת בסקירה. 

מי שלחוצה באמת ומלאת חרדות בקשר להריון, מרפאת הריון בסיכון הוא מקום שלא יעשה לה טוב. כל הנשים שמגיעות לשם הן בסיכון כזה או אחר, וזה המקום לשמוע סיפורי אימה. אבל אצלי דווקא לא היה לחץ מיותר והביקור עבר יפה. הרופא ד"ר גינסברג בדיוק עובד על מחקר בתחום הבעיה שלי - דהיסנס של הצלקת - והיה גאה לספר עד כמה הוא בקיא בספרות המקצועית והמחקרים שנעשו בעניין. השורה התחתונה היא שלא ממש ברור מהו בדיוק הסיכון לקרע ברחם עקב ההיפרדות של הצלקת, אבל ד"ר גינסברג המליץ בכל זאת להימנע ממאמץ, וביקש שאהיה עירנית למצבים כמו: דימום, התקשויות של הרחם, לחצים בבטן התחתונה וירידה בתנועות העובר - שעלולים להעיד על תחילתו של קרע חלילה. בנוסף, הוא רצה שנבוא שוב באותו יום בשעות אחר הצהריים כדי להיבדק ע"י פרופסור ויינר, שהוא מנהל המרפאה.

הם התבוננו יחדיו באולטראסאונד והגיעו למסקנה שלא צריך להיות לחוצים מידי, והזמינו אותי לבוא למעקב חוזר בעוד שבועיים (ומשבוע זה והלאה פעם בשבועיים עד סוף ההריון).

מאזועד סוף ההריון הצלקת המשיכה להחזיק יפה. בשבוע שלושים ומשהו גילו שאזור הצלקת נהיה דק יותר והגיע ל 1.5 מ"מ, אבל למעשה ההנחיות לא השתנו. בבית חולים כרמל בחיפה קבעו לי ניתוח אלקטיבי לשבוע 38 בדיוק. שום דבר מיוחד.

 

הוספת תגובה

ניתוח

21/11/2015 22:19
טל אהרון
האם הרגשת שניתוח שלישי יותר קשה מאחרים?